Szkolenia z pierwszej pomocy — co jaki czas trzeba je odnawiać? Jaki powinien być ich zakres? Sprawdźmy!

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy z nas zobowiązany jest do udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Dobrze byłoby, gdybyśmy dysponowali choćby podstawową wiedzą, dzięki której uda nam się ustabilizować pacjenta do czasu przyjazdu pogotowia. Świetnym punktem wyjścia są szkolenia z pierwszej pomocy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Szkolenie z pierwszej pomocy w firmie: dlaczego warto w nie inwestować?
Statystyka nie pozostawia złudzeń. W Polsce wciąż odnotowuje się bardzo dużo wypadków w miejscu pracy. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, tylko w pierwszym półroczu 2021 roku, w tego typu zdarzeniach ucierpiało 27200 osób. Nie powinno więc dziwić, że sporo osób poszukuje wiedzy o szkoleniach pierwszej pomocy, jakie organizuje na przykład Centrum Ratownictwa.
Jeśli zestawimy te dane z analogicznym okresem z 2020 roku, to widać tu znaczący, bo aż 13-procentowy wzrost. Zwiększył się też wskaźnik wypadkowości: z 1,77 do 2,01 w pierwszym półroczu 2021 roku. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: podlaskim, śląskim i opolskim.
W jakich sektorach rynku doszło do największej liczby wypadków? Na pierwszym miejscu znalazło się górnictwo i branża wydobywcza, wyprzedzając branżę gospodarki ściekowej i rekultywacji. Sporo zdarzeń odnotowano też w przetwórstwie przemysłowym i opiece zdrowotnej.
Niemal 35% wszystkich wypadków to zderzenie lub uderzenie w nieruchomy obiekt. Około 18% poszkodowanych uderzyło (lub zostało uderzonych) przez przedmiot znajdujący się w ruchu. 16% urazów przypada na obciążenie psychiczne i kontakt z przedmiotem ostrym bądź chropowatym. Ponad 60% wszystkich zdarzeń wynikało z niewłaściwego zachowania się pracownika.
Urazy w przedsiębiorstwie to nie tylko problem zdrowotny dla osoby poszkodowanej. To także duże wyzwanie logistyczne dla właściciela firmy, który musi utrzymać ciągłość na stanowisku pracy. W pierwszym półroczu 2021 roku uśredniony czas przebywania na zwolnieniu lekarskim wynosił aż 32 dni.
Szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników — czy jest obowiązkowe?
Tak, chociaż ustawodawca wprowadza tutaj dość wyraźny podział, który wynika z formy zatrudnienia. Sięgając do Kodeksu Pracy (art. 209), można szybko ustalić, że każda działalność gospodarcza powinna zatrudniać osobę, która zaliczyła szkolenie z pierwszej pomocy.
Warto zwrócić uwagę na kilka wyjątków od tej reguły. Współpraca między dwoma osobami, z których każda ma własną firmę (B2B), nie musi od razu oznaczać, że właściciel każdej z nich musi mieć ukończone takie szkolenie z pierwszej pomocy.
Z drugiej strony, ustawodawca bardzo restrykcyjnie podszedł do rynku edukacji. Tutaj — zarówno w szkołach publicznych, jak i prywatnych — każda osoba zatrudniona, musi mieć zaliczone takie szkolenie. Częściej powinno się też odświeżać przyswojoną wiedzę: zwykle nie rzadziej, niż raz na rok.
Ile kosztuje szkolenie z pierwszej pomocy? Nie są to zbyt wygórowane kwoty. Ceny są ustalane indywidualnie, a wpływa na nie m.in. wielkość firmy czy segment rynku, w jakim ta działa. Na pewno lepiej wydać kilkaset złotych na odpowiedni kurs, niż ryzykować ukaranie firmy grzywną. Maksymalna zasądzona kwota, jaką musielibyśmy wtedy zapłacić to nawet 30 tysięcy złotych!
Czego nauczymy się na szkoleniu z pierwszej pomocy?
Instruktorzy na pewno rozwieją wiele wątpliwości, a także pokażą pewne schematy działań, dzięki którym znacznie zwiększymy szanse osoby poszkodowanej na przeżycie, lub po prostu ustabilizujemy ją do przyjazdu pogotowia.
Dowiemy się m.in. co to jest BLS, ile uciśnięć na klatkę piersiową trzeba wykonać u osoby dorosłej, a także nauczymy się, jak korzystać z defibrylatora. Kursanci zapoznają się też z wyposażeniem apteczki pierwszej pomocy oraz dowiedzą się, co robić, gdy osoba poszkodowana straci przytomność.
Aby nasza wiedza z zakresu pierwszej pomocy wciąż była aktualna, dobrze byłoby możliwie jak najczęściej ponawiać takie szkolenia. Nie brakuje osób, które twierdzą, że najlepiej byłoby przechodzić cały program szkoleniowy co najmniej raz w roku.
Autor: Materiał partnera