5 kroków do czystego basenu ogrodowego

Mętna, cuchnąca, brudna woda skutecznie zniechęca do kąpieli w basenie. Z dzisiejszego poradnika dowiesz się, jak dbać o wodę w basenie ogrodowym, by była krystalicznie czysta przez cały sezon, a gdy lato dobiegnie końca, będziesz wiedzieć, jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę. Wystarczy 5 kroków…

Krok 1 – poznaj najczęstsze przyczyny brudnej wody w basenach stelażowych

Baseny stelażowe ogrodowe, ze względu na bardzo duże pojemności, wymagają szczególnej dbałości o stan wody. W średniej wielkości basenie stelażowym prostokątnym znajduje się aż kilkanaście tysięcy litrów wody! W zależności od pojawiającego się problemu, w tym zabarwienia i zapachu wody, inna będzie jego przyczyna.

  • Gdy woda zielenieje, pojawiają się osady z alg, a dno i ścianki zbiornika stają się śliskie, oznacza to, że Twoim problemem są glony. Potrafią one bardzo szybko się rozprzestrzeniać, zwłaszcza gdy jest ciepło i burzowo. 
  • Zielona, ale przejrzysta woda (żółto-zielona lub turkusowo-zielona, ale klarowna) może wskazywać m.in. na obecność żelaza lub miedzi, w tym na korozję elementów miedzianych.
  • Przyczyną mętnej, cuchnącej chlorem wody najczęściej jest nadmierne użycie środków na bazie chloru. Kąpiel w takiej wodzie może podrażniać skórę i błony śluzowe. 
  • Brązowe lub czarno-brunatne zabarwienie wody zwykle spowodowane jest obecnością tlenku żelaza, brązowych glonów lub manganu.

Krok 2 – używaj tylko specjalistycznej chemii do basenów ogrodowych

Chemia basenowa to najlepszy i jedyny sojusznik w walce z brudną wodą. Nie używaj domowych środków czystości. Systematycznie i prawidłowo dozowane preparaty, w połączeniu z dobrymi nawykami, wystarczą, by woda była krystalicznie czysta przez cały sezon, a przy tym bezpieczna dla użytkowników. W składzie chemii basenowej znajdują się związki chloru, które skutecznie zwalczają drobnoustroje. Do rozprowadzania detergentów służą specjalne dozowniki.

Krok 3 – zaopatrz się w akcesoria ułatwiające dbanie o wodę w basenie ogrodowym

– Nasi klienci często decydują się na baseny stelażowe ogrodowe w zestawie z pompą filtrującą, filtrem, chemią basenową, dozownikiem chemii, pokrywą basenową i siatką do wyławiania zanieczyszczeń – mówi ekspert sklepu z basenami Dollo.pl - https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/baseny_ogrodowe/baseny_stelazowe.html. – Otrzymują też od nas basenowy poradnik. Dzięki temu nie muszą się martwić już na starcie, jakich środków czyszczących użyć ani poszukiwać na własną rękę informacji, jak dbać o wodę w basenie ogrodowym – dodaje – Niektóre baseny ogrodowe prostokątne mają 10 metrów długości, więc całkowita wymiana wody mogłaby w ich przypadku być naprawdę kosztowna – podkreśla.

Krok 4 – zadbaj o prawidłowe nawyki u siebie i innych użytkowników

Gdy basen nie jest używany, stosuj pokrywę basenową. Przed każdą kąpielą usuń z wody liście, trawę, owady, piasek, pyłki i inne zanieczyszczenia. Zanim wejdziesz do basenu, weź prysznic i dokładnie opłucz stopy. Czyść basen ręcznie przy użyciu siatki do wyławiania lub za pomocą specjalnego odkurzacza basenowego. Regularnie stosuj środki chemiczne – zgodnie z zaleceniami producenta oraz sprawdzaj parametry wody, zwłaszcza pH przy użyciu pasków testowych. Wartość pH powinna wynosić 7,0-7,4. 

Krok 5 – zabezpiecz basen ogrodowy na zimę

Baseny stelażowe czasem stanowią stały element architektury ogrodu. Wówczas nie są składane na zimę. Po sezonie należy częściowo opróżnić zbiornik (kilkanaście cm poniżej wlotu skimmera), odłączyć instalację, usunąć zanieczyszczenia, zastosować chemię basenową oraz umieścić w basenie pływaki zimowe, które chronią ścianki przed działaniem lodu. Na koniec należy zasłonić basen przy użyciu dopasowanej (najlepiej dedykowanej) pokrywy.