Jakie warzywa do tuneli ogrodowych z folii?

Uprawa warzyw w szklarni foliowej zdobywa coraz większe uznanie wśród Polaków. Doceniają oni możliwość wyhodowania własnych, zdrowych warzyw, a także satysfakcję, którą zapewniają same zbiory. Czy jednak wiesz, jakie warzywa uprawiać w tunelu foliowym? Więcej opowiadamy o tym w tekście.

Tunele ogrodowe z folii - korzyści

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, zadaje pytanie: czy szklarnia jest mi w ogóle potrzebna? Jak wiadomo, rośliny i warzywa można uprawiać pod gołym niebem, gdzie rosną zgodnie ze swoim biologicznym zegarem. Takie rozwiązanie ma jednak kilka wad.

Najważniejszą z nich jest oczywiście nieprzewidywalność pogody. Brak opadów lub ich zbyt duża ilość, susza, przymrozki, czy inne anomalie pogodowe mogą sprawić, że zbiory przepadną. Równie dużym zagrożeniem rosnących w ogrodzie warzyw są zwierzęta oraz szkodniki, które mogą zniwelować trud włożony w uprawę. Sam proces zbierania plonów także odbywa się dużo później niż w przypadku roślin hodowanych w tunelach.

Ochrona przed warunkami pogodowymi, mniejsza liczba szkodników i szybszy czas zbiorów - to najważniejsze korzyści korzystania z tuneli ogrodowych. To jednak niejedyne zalety tego rozwiązania. Posiadanie własnej szklarni pozwala na większą różnorodność w doborze warzyw do uprawy. Na jakie można sobie pozwolić?

Jakie warzywa uprawiać w szklarni foliowej?

Tunele foliowe idealnie sprawdzają się do uprawy warzyw ciepłolubnych. Zaliczamy do nich przede wszystkim pomidory, paprykę, ogórki, dynie czy fasolę. Panujący wewnątrz mikroklimat bardzo im sprzyja, dzięki czemu możliwe są szybsze zbiory - przeciętnie nawet o kilka do kilkunastu dni.

Warzywa ciepłolubne nie są jedynymi, które można z powodzeniem hodować w szklarniach i tunelach. Równie owocna będzie uprawa takich roślin, jak:

  • warzyw przedplonowych: rzodkiewka, sałata, 
  • ziół: bazylia, kolendra, koper, lubczyk, melisa,
  • mniej popularnych gatunków: melon, kiwano, arbuz,
  • kwiatów ozdobnych.

O czym pamiętać przy uprawie warzyw w tunelu ogrodowym?

Uprawa warzyw ogrodowych nie jest zadaniem trudnym, jednak należy pamiętać o kilku ważnych elementach. Podstawowym z nich jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu należy oczyścić, przekopać, a następnie spulchnić glebę. Warto też całą ziemię użyźnić, w czym pomoże kompost lub obornik.

Przy uprawie warzyw w tunelu ogrodowym z folii bardzo ważne jest zachowanie następstwa. Dla przykładu wczesną wiosną można posadzić w szklarni sałatę, by po niej sadzić jako z warzyw lubiących ciepło, na przykład pomidora. Pozwoli to maksymalnie zagospodarować przestrzeń tunelu. Sprawdź także, jak odpowiednio przygotować podłoże w szklarni foliowej: https://nowydzialkowiec.pl/szklarnie-foliowe-jak-wybrac-podloze-4666.

Podsumowanie

Lista warzyw, które można uprawiać w szklarniach foliowych, jest bardzo długa. Oprócz dobrze znanych i popularnych jak pomidory, czy też ogórki, można pokusić się również o uprawę bardziej egzotycznych gatunków. Tunele ogrodowe doskonale sprawdzą się również do uprawy ziół, których smak wzbogaci każdą kuchnię. Jeśli więc jeszcze nie masz folii w swoim ogrodzie, to warto zastanowić się nad jej postawieniem.