Pomoc dla chorych i niepełnosprawnych – darowizna, wolontariat, 1% podatku

Nie jest ci obojętny los ludzi starych, chorych i niepełnosprawnych, ale nie wiesz jak pomóc? Nie martw się, każdy może dołożyć swoją cegiełkę, dzięki której chociaż trochę polepszy się los drugiego człowieka. Zobacz jaką formę wsparcia wybrać, tak by była ona dostosowana do twoich możliwości.

Dlaczego wolontariat jest równie ważny jak darowizna czy 1% podatku?

Każda forma pomocy jest na wagę złota, więc nawet jeśli nie dysponujesz ogromnym majątkiem, ale masz czas i chęć, możesz zostać wolontariuszem w organizacjach, które pomagają osobom niepełnosprawnym. Jak się często okazuje, dużo łatwiej jest otrzymać dofinansowanie, wsparcie rzeczowe lub finansowe niż zorganizować odpowiednią ilość rąk do pracy. Ludzi, którzy skłonni są za darmo poświęcić swój czas nie ma wcale tak wielu, więc z pewnością wsparcie szeregu wolontariuszy sprawi, że twoją pomoc odczują zarówno podopieczni, jak i ci, których twoja obecność nieco odciąży z dotychczasowych obowiązków. Najbardziej pożądane są osoby posiadające doświadczenie i wiedzę w zakresie rehabilitacji, ale czasem ważne jest też, że ktoś z chorym spędzi po prostu trochę czasu, ugotuje mu posiłek i zrobi zakupy.

Darowizna i 1% podatku – każdy grosz ma znaczenie

Wsparcie pieniężne dla organizacji pożytku publicznego jest bardzo ważne. Mimo obecności wolontariuszy, praca przy osobach chorych i niepełnosprawnych wymaga zatrudnienia specjalistów, opłacenia kosztownych rehabilitacji, operacji wykonywanych za granicą oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Potrzeby finansowe takich instytucji są więc ogromne. Jednak aby udzielić wsparcia finansowego nie potrzeba wcale przelewać ogromnych sum. Darowizny wynoszące nawet kilka złotych i udostępnienie linku do zbiórki na facebooku, również może zdziałać bardzo dużo dobrego. Poza tym zawsze można przekazać 1% podatku na fundacje takie jak np. Opolskie Stowarzyszenie rehabilitacyjne. Instrukcję znaleźć można tutaj: https://rehabilitacjaopole.pl/1-podatku-calosc/. Pieniądze z 1% i tak trzeba zapłacić, ale to od podatnika zależy, czy trafią do organizacji wspierającej potrzebujących czy prosto do budżetu państwa. Wbrew pozorom, dzięki dobrej woli obywateli, udaje się rocznie zebrać milionowe kwoty, które sprawiają, że fundacjom i instytucjom niosącym pomoc jest znacznie łatwiej zaspakajać potrzeby swoich podopiecznych.