Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnowskie Góry

Koronawirus COVID-19 rozprzestrzenia się w północnych Włoszech. Jest to pierwszy przypadek w Europie o którym zrobiło się głośno z uwagi na szybki wzrost zachorowań. Jak podają różne media, przyczyna tkwiła w nieprzestrzeganiu odpowiednich procedur w jednym ze szpitali w tym kraju. Na dzień 26 lutego 2020 zanotowano już ponad 350 przypadków zakażenia tym wirusem.

Jednak największe skupisko zarażonych dotyczy Chin, gdzie tych przypadków jest już ponad 78 tysięcy. Na drugim, niechlubnym miejscu plasuje się Korea Południowa, gdzie liczba ta wynosi ponad 1000 zarażonych. Warto więc przyjrzeć się bliżej osobom, które powracają z krajów o podwyższonym ryzyku, nawet jeśli początkowo nie przejawiają objawów związanych z działaniem koronawirusa. Polska również zaczyna reagować na sytuację kryzysową, już niedługo dostępne będą testy na koronawirusa dla wszystkich rodaków z podejrzeniem zachorowania.

Okres od zakażenia do pierwszych objawów

Warto nadmienić, że pierwsze objawy zwykle pojawiają się zwykle w okresie od 5 do 6 dni, ale może się zdarzyć również tak, że efekty działania wirusa pojawią się u nielicznej grupy pacjentów nawet do 14 dni. Z tego względu bardzo ważne jest, aby po powrocie z wymienionych powyżej krajów badać się samodzielnie przez okres do 2 tygodni.

Objawy zarażenia

Objawami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest gorączka, problemy z oddychaniem i duszności, kaszel, bóle mięśni i ogólne zmęczenie organizmu. Kaszel, gorączka i duszności są wynikiem zapalenie płuc, które wywołuje ten koronawirus. Aby potwierdzić zapalenie płuc u danego pacjenta wykonuje się RTG klatki piersiowej. Warto jeszcze wiedzieć, że oprócz podanych, typowych objawów mogą zdarzyć się również rzadziej spotykane. Jak donoszą najnowsze koronawirus wiadomości w mediach przywołuje się przykład chińskiego pacjenta, który trafił do szpitala z powodu uciążliwych biegunek, a po przeprowadzeniu szczegółowych badań okazało się, że jest zarażony koronawirusem.

Mimo to należy podkreślić, że najczęstszą przyczyną działania koronawirusa jest infekcja dróg oddechowych, która z czasem może rozwinąć się do śmiertelnego zapalenie płuc. Ważne jest też to, że w zależności od dotkliwości objawów może być zalecana kwarantanna w szpitalu lub też w domu, po spełnieniu odpowiednich warunków.

Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2