Policjanci z drogówki zatrzymali mężczyznę, który wjechał w ciężarówkę znajdując się pod wpływem alkoholu. W organizmie 49-latka znajdował się promil alkoholu. Kierujący oplem z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Za jazdę na „podwójnym gazie” mieszkańcowi powiatu tarnogórskiego grozi do 2 lat więzienia.

Dzisiaj około godziny 5:00 rano, policjanci otrzymali zgłoszenie, że na ulicy Woźnickiej w Miasteczku Śląskim doszło do wypadku. Samochód osobowy marki Opel Vectra zderzył się z ciężarówką. Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci ustalili, że 49-latek kierujący oplem, wyjeżdżając ze stacji paliw, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i wjechał w ciężarówkę. Szybko też okazało się, co mogło być powodem tak nieodpowiedzialnego zachowania kierowcy opla. Policjanci ustalili, że mężczyzna był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że w organizmie mieszkańca powiatu tarnogórskiego znajdował się promil alkoholu. Z uwagi na odniesione podczas zdarzenia obrażenia, sprawca trafił do szpitala. Kiedy z niego wyjdzie, odpowie przed sądem. Za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu, grozi mu m.in. wysoka grzywna oraz kara do 2 lat więzienia.

Na fotografii widać uszkodzony samochód ciężarowy, obok którego widać rozbity przód samochodu osobowego. W tle fotografii widać policyjny radiowóz

z lewej strony fotografii widać przód rozbitego samochodu osobowego, obok którego stoi samochód ciężarowy

APELUJEMY DO KIEROWCÓW, ABY NIE WSIADALI ZA KIEROWNICĘ POJAZDU POD WPŁYWEM ALKOHOLU!

Nietrzeźwi kierujący pojazdami stwarzają realne zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników dróg. Alkohol znacznie obniża koncentrację oraz zaburza zdolność oceny sytuacji.

Apelujemy jednak nie tylko do kierowców, ale również do świadków takiego zachowania. W sytuacji, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę pojazdu, powinniśmy podjąć działania, aby nie dopuścić takiej osoby do kierowania i niezwłocznie zawiadomić Policję. Pamiętajmy, że ten jeden telefon może uratować czyjeś życie! Zadbajmy o to, aby nie dopuścić do tragedii.

Przypominamy!

Co grozi za jazdę pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu

Jeśli podczas kontroli policyjnej urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg w jednym dm³ lub stężenie alkoholu we krwi wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, wówczas podlegamy art. 87 kodeksu wykroczeń, czyli odpowiadamy za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. W takim przypadku jeśli ponowne badanie alkomatem nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu podlegamy karze aresztu lub grzywny.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a kk, za co grożą o wiele większe konsekwencje.

W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości grozi nam:

  • grzywna w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, które w zależności od orzeczenia sądu mogą wynosić od 10 do 2000 złotych,
  • za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kierowca ukarany będzie zakazem prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio,
  • niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości,
  • kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł,
  • za jazdę w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości sąd może ukarać kierowcę zakazem prowadzenia pojazdów na okres 15 lat, minimalny okres na jaki zakaz będzie orzekany to 3 lata.