To jeden z wariantów rozważanych przez frankowiczów, którzy starają się dochodzić swoich spraw i wymóc konkretne działania ze strony ranku. Jak się okazuje, taki scenariusz jest możliwy, ale wcale nie należy do najkorzystniejszych opcji. Aktualne frankowicze wyroki pozwalają bowiem na odwalutowanie kredytu, co prowadzi do obniżenia raty, a nawet do odzyskania nadpłaty z tytułu niekorzystnych zmian kursowych. W jaki sposób możemy uporać się z niekorzystnym kredytem we frankach?

Korzystne zmiany w orzecznictwie z punktu widzenia frankowiczów

W ostatnich dwóch latach w polskim orzecznictwie zaszły spore zmiany, które postawiły frankowiczów w uprzywilejowanej sytuacji. Sądy coraz częściej stają po stronie kredytobiorców i wskazują na poważne przewiny banków w pierwszej dekadzie XXI wieku. Banki nie dość rzetelnie ostrzegały przed ryzykiem kursowym, a dodatkowo, umieszczały w umowie wiele niekorzystnych zapisów z punktu widzenia klientów. Zmiany w orzecznictwie sprawiają, że pomoc dla frankowiczów może być świadczone ze znacznie większą efektywnością.

Czy można spłacić kredyt po starym kursie?

To bardzo popularne pytanie zadawane przez wielu frankowiczów. Jak się okazuje, przy obecnym orzecznictwie rzeczywiście istnieje taka możliwość. Podobne rozwiązanie miała zresztą proponować ustawa frankowa, która ostatecznie nigdy nie weszła w życie. Jak się okazuje, spłata kredytu we frankach po kursie z dnia podpisania umowy wcale nie byłaby korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia klientów. Banki musiałyby bowiem uwzględnić wyższą stopę oprocentowania WIBOR, co w efekcie wpłynęłoby na brak szczególnych różnic w wysokości raty zobowiązania. Co więcej, w niektórych sytuacjach rata mogłaby nawet ulec podwyższeniu.

Odwalutowanie najlepszym rozwiązaniem

Wydaje się, że najkorzystniejszym rozstrzygnięciem z punktu widzenia kredytobiorców jest odfrankowanie kredytu. W tej sytuacji, kredyt zostaje uznany za zawarty w złotówkach, co zmusza banki do wypłacenia nadpłaty z tytułu niekorzystnej indeksacji oraz wysokiego ryzyka kursowego. W takim wariancie, klienci mogą otrzymać nawet do 60% spłaconej kwoty. Wydaje się, że kredyt we frankach pozew zakończony takim rozwiązaniem, to najlepsze co można uzyskać z fachową pomocą świadczoną przez kancelarie prawne.

Co szczególnie istotne, odwalutowanie kredytu umożliwia również wiążący wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który został opublikowany całkiem niedawno. To kolejna istotna zmiana, która sprawia, że kredytobiorcy mają bardziej wszechstronne możliwości w dochodzeniu swoich praw. O zwrot nadpłat mogą domagać się wszyscy klienci, którzy aktywnie spłacają swoje zobowiązanie, a także osoby, które spłaciły je w ciągu ostatnich 30 dni.

Jak walczyć o odfrankowanie kredytu?

Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, ponieważ samodzielna walka z bankiem może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Bankowość i finanse to bardzo rozbudowana dziedzina, która wymaga wielu lat kształcenia i ciągłego ulepszania swoich zdolności. Pomoc dla frankowiczów w dziedzinie kredytów frankowych to powszechna praca w kancelarii Warszawa w przeciągu ostatnich dwóch lat. Do radców prawnych zgłaszają się kolejni klienci, którzy chcą powalczyć o zwrot nadpłat. Wydaje się, że w przyszłości czekają nas kolejne frankowicze wyroki zwieńczone szczęśliwym zakończeniem.

Czy możliwa jest spłata kredytu we frankach po dawnym kursie?