Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Tarnowskie Góry

Wśród właścicieli firm panuje przekonanie, że posiadanie pieczątki firmowej to wymóg prawny, którego zaniedbanie może zakończyć się karą nałożoną przez odpowiednie służby. Jednak według prawa przedsiębiorcy nie są objęci przymusem czy też nakazem posiadania takiej pieczątki.

Z racji tego, że żadna instytucja nie może w takim przypadku zażądać od przedsiębiorcy okazania takiej pieczątki, każdy z nich może sam podjąć decyzję czy chce posiadać pieczątkę firmową. Niestety, sytuacja gdzie właściciel przedsiębiorstwa nie posiada pieczątki z najważniejszymi danymi firmy jest czysto teoretyczna. Dlaczego? Choć prawo nie wymaga posiadania pieczątki firmowej, przedsiębiorca, który jej nie posiada szybko dostrzeże pierwsze trudności związane z jej brakiem.

Pieczątka firmowa – potrzeba czy nie? Co o nich powinien wiedzieć właściciel każdego przedsiębiorstwa?

Pierwsze problemy mogą pojawić się już w momencie rejestracji naszej działalności gospodarczej. Na wielu drukach widnieje dokładnie określone miejsce na “pieczęć oraz podpis przedsiębiorcy”. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Wystarczy, że powołamy się na brak regulacji w prawie dotyczącej nałożenia nakazu posiadania pieczątki firmowej przez właścicieli firm, przedsiębiorstw i zakładów. W tym przypadku każdy urząd powinien zadowolić się podpisem przedsiębiorcy, ewentualnie poprosi o dodatkową adnotację o nieposiadaniu pieczątki firmowej.

Inna sytuacja to ta, gdy udajemy się do placówek, które nie są organami administracyjnymi na przykład bank lub firma ubezpieczeniowa. Jeśli planujemy otworzyć konto firmowe, musimy mieć na uwadze to, że bank będzie od nas wymagać pieczątki firmowej z najważniejszymi danymi. W tej sytuacji nie możemy odwołać się na brak regulacji o braku wymogu posiadania takiej pieczęci, ponieważ banki posiłkują się własnymi zasadami. Skoro mowa o najważniejszych informacjach o naszej działalności zawartych na pieczątce firmowej, warto wspomnieć o czym każdy przedsiębiorca decydujący się na pieczęć nie może zapomnieć.

pieczątka firmowa i jej zastosowanie w przedsiębiorstwie

Ze względu na to iż nie istnieje nakaz posiadania pieczatki firmowej o informacjach, które będą w niej zawarte decyduje właściciel przedsiębiorstwa. Najczęściej jednak umieszcza się na niej informacje takie jak pełna nazwa firmy, adres siedziby firmy, numer NIP oraz informacje kontaktowe czyli numer telefonu, numer fax bądź adres mailowy. Niektórzy dodają również adres strony internetowej, lecz tak jak wyżej wspomnieliśmy jest to kwestia indywidualna.

Pomimo tego, że posiadanie takiej pieczęci lub stempla nie jest wymagane trzeba stwierdzić, że ułatwia ono sprawne funkcjonowanie firmy. Taka pieczątka sprawia, że wystawione faktury stają się dokumentem wiarygodnym. Dodatkowo nie trzeba trudzić się z ręcznym przepisywaniem danych na dokumenty, można je łatwo odbić za pomocą wyrobionej pieczątki. Pieczątka ta może również okazać się całkiem chwytliwą formą reklamy naszego przedsiębiorstwa, dzięki czemu zyskamy nowych klientów i wzmocnimy naszą działalność na rynku. Stawiajmy więc na pieczątki dlatego, że chcemy, nie dlatego, że musimy.

Pieczątka firmowa - cena

Najtańsze stemple i pieczątki firmowe można nabyć już za kilkanaście złotych. Chcąc bardziej wyszukany kształt, a także wyższej jakości produkt należy przygotować się na wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Wpływ na cenę ma również projekt graficzny odbicia, tusz, elementy wykończenia, a także marka producenta. Dodatkowo, zamawiając kilka sztuk można skutecznie wynegocjować rabat, który sprawi, że zakup będzie tańszy.