Wycieczka do Tarnowskich Gór z wizytą w zabytkach UNESCO i zamku w Siewierzu

2 min czytania

PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach organizuje wycieczkę do Tarnowskich Gór, podczas której uczestnicy zwiedzą dwa obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga. Dodatkowo planowana jest wizyta na zamku w Siewierzu, dawnej rezydencji biskupów krakowskich i części Szlaku Orlich Gniazd.

Data i miejsce wydarzenia

Wycieczka odbędzie się w sobotę, 12 lipca 2025 roku. Zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga oraz Zabytkowej Kopalni Srebra będzie miało miejsce w Tarnowskich Górach, przy ulicy Jana Śniadeckiego 1.

Organizacja i program wycieczki

Wyjazd zaplanowano z Kielc, z przystankami w Chęcinach i Jędrzejowie. Plan dnia przedstawia się następująco:

  • 5:20 – zbiórka uczestników w Kielcach, na dworcu PKP przy ul. Żelaznej
  • 5:30–9:30 – przejazd do Tarnowskich Gór
  • 10:00–12:30 – zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w dwóch grupach
  • 13:00–14:00 – zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga
  • 14:30–15:30 – czas wolny na rynku w Tarnowskich Górach
  • 16:30–17:30 – zwiedzanie zamku w Siewierzu
  • 18:00–19:00 – przerwa w restauracji Kuchnia i Piwo w Zawierciu
  • 19:00–21:00 – powrót do Kielc

Informacje organizacyjne

Cena uczestnictwa wynosi 145 zł dla członków PTTK z opłaconą składką na 2025 rok oraz 155 zł dla pozostałych osób. W cenę wliczone są opieka pilota, przewodnik, transport oraz ubezpieczenie. Koszty wyżywienia oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 150 zł) nie są wliczone i będą pobierane podczas przejazdu autobusem.

Opis zwiedzanych obiektów

Zabytkowa Kopalnia Srebra

To unikatowa kopalnia, w której zainstalowano pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Zwiedzający mogą poznać historię tarnogórskich górników oraz metody wydobycia srebra. Trasa obejmuje projekcję filmu, wizytę w muzeum multimedialnym, spacer po podziemnych korytarzach oraz rejs łodzią po podziemnej rzece. Jest to jedyny obiekt z województwa śląskiego wpisany na listę UNESCO.

Sztolnia Czarnego Pstrąga

To jedyna w Polsce działająca sztolnia odwadniająca, oferująca podziemny rejs łodzią na długości około 600 metrów. Zwiedzający dowiedzą się o sposobach radzenia sobie górników z trudnymi warunkami naturalnymi oraz usłyszą lokalne legendy związane z tym miejscem. Sztolnia również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek w Siewierzu

Ruiny zamku położonego na Szlaku Orlich Gniazd były niegdyś siedzibą książąt śląskich, a później biskupów krakowskich. Zamek ma średniowieczne korzenie, z licznymi przebudowami w stylu renesansowym i barokowym. Obecnie można oglądać pozostałości murów, wieżę bramną, barbakan oraz zrekonstruowany most zwodzony. Wieża zamkowa służy jako punkt widokowy.

Autor: info_wydarzenia