dwie kobiety w sali,

9 i 10 maja 2023r w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim przeprowadzono warsztaty pn. “Planeta ZRK – jak zaplanować ścieżkę rozwoju zawodowego?” – skierowane do uczniów oraz „Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji – możliwości wykorzystania funkcjonalności rejestru przez nauczycieli w procesie ukierunkowania rozwoju edukacyjno-zawodowego ucznia” – dedykowane dla nauczycieli, doradców zawodowych i dyrekcji szkół z tarnogórskich szkół.

Warsztaty zostały przeprowadzone przez trenerki Instytutu Badań Edukacyjnych
– dr Kamilę Pawłowską i mgr Irminę Sokulską, w ramach projektu „Prowadzenie i Rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (etap 2)”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Michał Kos – Kierownik Szkolenia Praktycznego Wieloprofilowego Zespołu Szkół, który od wielu lat zainteresowany jest wdrażaniem zagadnień tematycznych dot. ZSK/ZRK w nauczaniu praktycznym.

W rezultacie współpracy organizacyjnej, uczestnikami warsztatów byli uczniowie 3 szkół – Wieloprofilowego Zespołu Szkół, Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych, Zespołu Szkół Budowlano-Architektonicznych oraz kadra dydaktyczna, doradcy zawodowi ze szkół powiatu tarnogórskiego.

W inaugurację spotkania włączyli się:
Krystyna Kosmala – Starosta Tarnogórski, Sebastian Nowak – Wicestarosta Tarnogórski, Ewa Lukosz – Naczelnik Wydziału Kontroli i Zarządzania Jednostkami Oświatowymi oraz podporucznik Tomasz Sołtysik – Szef Sekcji Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gliwicach.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o możliwościach dotyczących wykorzystania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) i Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji (ZRK) w ramach realizacji zajęć szkolnych.

Zagadnienia omawiane podczas warsztatu obejmowały najważniejsze tematy związane z funkcjonalnościami ZRK istotnymi z poziomu ukierunkowania ucznia w wyborach edukacyjno-zawodowych.

Przedstawione zostały aplikacje tj.: Kompas branżowy, Kompas, Ścieżki Rozwoju i narzędzia tj. Moje Portfolio, Bilans Kompetencji, Metody Walidacji i inne. Głównym celem przedstawienia tych wszystkich narzędzi było wskazanie ich praktycznego wymiaru, a więc możliwości wykorzystania w pracy, a przez to wsparcie uczniów w wyborach i projektowaniu własnej ścieżki rozwoju. Wskazano również na inne projekty i narzędzia, które w najbliższym czasie pojawią się jako kolejna oferta IBE dedykowana dla szkół. W ramach dyskusji pojawiały się wątki współpracy instytucjonalnej w zakresie zdobywania kompetencji i potwierdzania kwalifikacji przez zainteresowane osoby.

Z informacji zwrotnych wynika, że tematyka wyzwoliła motywację w kierunku kształcenia i projektowania ścieżki rozwojowej w ramach idei LLL. Uczestnicy chcieliby kontynuacji działań, zarówno w formie on-line, jak i stacjonarnej. Dobra atmosfera podczas realizacji warsztatu była możliwa poprzez zgromadzenie otwartych ludzi w cudownym miejscu jakim jest Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. Liczymy na dalszą współpracę w regionie.

źródło:

dr Kamila Pawłowska – Główny Trener Zespół ds. seminariów i szkoleń
Instytut Badań Edukacyjnych

Michał Kos – Kierownik Szkolenia Praktycznego Wieloprofilowego Zespołu Szkół