Słaby wzrok jest poważnym problemem dla milionów ludzi na całym świecie. Według niektórych szacunków blisko 1 na 10 osób ma słaby wzrok, a liczba ta ma wzrosnąć w najbliższych latach. Najczęściej rozpoznawanym schorzeniem narządu wzroku jest krótkowzroczność.

Zaburzenia wzroku: Cicha choroba cywilizacyjna

Okulista — czym się zajmuje?

Prócz diagnozowania i leczenia powszechnych wad wzroku takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm, okuliści leczą również rzadsze choroby oczu, takie jak zez. Specjaliści z zakresu okulistyki zapewniają swoim pacjentom zarówno leczenie medyczne, jak i chirurgiczne. Leczenie medyczne może obejmować przepisanie okularów lub soczewek kontaktowych, podczas gdy leczenie chirurgiczne może obejmować korekcję wzroku za pomocą chirurgii laserowej lub wykonanie operacji zaćmy. Niektórzy okuliści prowadzą również badania nad nowymi metodami leczenia chorób oczu.

Wady i choroby narządu wzroku

Wady wzroku są bardzo powszechne, dotykają milionów ludzi na całym świecie. Cztery najczęstsze rodzaje wad wzroku to krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia. Krótkowzroczność to stan, w którym ludzie mają trudności z widzeniem obiektów znajdujących się daleko. Dalekowzroczność, czyli nadwzroczność, to problem odwrotny — osoby z tym schorzeniem mają trudności z widzeniem obiektów znajdujących się blisko. Astygmatyzm to stan, w którym oko nie skupia prawidłowo światła, co powoduje niewyraźne widzenie. Natomiast prezbiopia to stan, który dotyka osób powyżej 40 roku życia i powoduje, że mają one trudności z czytaniem z bliska. Oprócz wyżej wymienionych schorzeń okulista diagnozuje i leczy również:

  • choroby nerwu wzrokowego
  • choroby narządu łzowego
  • choroby spojówek
  • choroby powiek
  • choroby gałki ocznej
  • choroby oczodołu

Kiedy należy udać się do okulisty?

Jeśli Ty lub Twoje dziecko doświadczacie któregoś z poniższych objawów, warto skonsultować się z okulistą:

  • pogorszenie widzenia
  • mruganie częściej niż zwykle
  • nawracające stany zapalne spojówki i powiek
  • mrużenie oczu podczas czytania
  • zaburzenia pola widzenia
  • podwójne widzenie
  • częste bóle głowy o niezdiagnozowanej przyczynie
  • ból w okolicy oczodołu
  • swędzenie lub pieczenie gałki ocznej
  • silne przekrwienie gałki ocznej

Choć niektóre z tych objawów mogą być niegroźne, mogą też świadczyć o poważniejszym schorzeniu. Dlatego też zawsze najlepiej dmuchać na zimne i skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Kiedy odwiedzisz gabinet okulisty, w pierwszej kolejności lekarz zacznie od dokładnego wywiadu. Zapyta Cię o wszelkie objawy tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji o ich charakterze. Następnym etapem badania jest zawsze badanie fizykalne. Okulista oceni wielkość i ruchomość Twoich gałek ocznych, stan powiek i oczodołów, a także sprawdzi Twoje postrzeganie kolorów. Ważna jest również refraktometria, czyli komputerowe badanie oczu. Okulista wykona również wspomniane badanie oczu metodą tradycyjną, przy użyciu tablic Snellena. Wykonując wszystkie te czynności, okulista może uzyskać jasny obraz stanu zdrowia Twoich oczu i zidentyfikować ewentualne problemy.

Jakie badania wykonuje okulista?

Badanie ultrasonograficzne oka oraz oczodołu — wyróżniamy 2 typy.

Podstawową zaletą badania USG oka typu A jest to, że może pokazać zmiany w siatkówce, takie jak odwarstwienie lub rozdarcie siatkówki, guzy oka, krwotoki i zmiany jaskrowe w nerwie oka. Ten rodzaj USG często wykonuje się w celu diagnostyki rogówki i jej dysfunkcji lub określenia mocy soczewki wszczepionej po operacji zaćmy.

Badanie USG oka typu B jest zwykle stosowane w przypadkach odwarstwienia siatkówki, guzów wewnątrzgałkowych lub obecności wewnątrzgałkowych ciał obcych. Ponadto, USG typu B może być wykorzystywane do diagnozowania i monitorowania stanów pourazowych lub do monitorowania zmian zachodzących w oczach w przebiegu cukrzycy.

Oftalmoskopia jest ważnym badaniem diagnostycznym, które pozwala na ocenę dna oka. Badanie to może pomóc w diagnozowaniu różnych zaburzeń ogólnoustrojowych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy miażdżyca. Ponadto oftalmoskopia umożliwia zdiagnozowanie nieprawidłowości w strukturze i funkcji siatkówki, błony naczyniowej i nerwu wzrokowego. Badanie to jest zazwyczaj wykonywane przez okulistę lub optometrystę przy użyciu oftalmoskopu. Oftalmoskop emituje jasne światło, które pozwala lekarzowi dokładnie obejrzeć tylną część oka.

Perymetria jest badaniem diagnostycznym, które ocenia pole widzenia danej osoby. Służy przede wszystkim do wykrywania wszelkich wad pola widzenia, które mogą świadczyć o chorobach oczu. Jaskra jest jedną z takich chorób, która może być zdiagnozowana za pomocą perymetrii, ponieważ często powoduje defekty pola widzenia. Oprócz jaskry perymetria może być również pomocna w diagnozowaniu innych chorób siatkówki, chorób nerwu wzrokowego i niskiej ostrości widzenia.

Jeśli doświadczasz bólu lub pieczenia oczu, ważne jest, aby zwrócić uwagę na objawy i w razie potrzeby szukać profesjonalnej pomocy. Choć możliwe, że po prostu potrzebujesz korekcji wzroku, istnieje również szansa, że problem jest poważniejszy. Koniecznie sprawdź to!

Skorzystaj z usług okulisty: https://betamed.pl/okulista/