Sprzedać, czy wynająć ? Co zrobić z domem po wyprowadzce

Sprzedaż lub wynajem. To ważna decyzja, która może wpłynąć na Twoje finanse i ewentualne dochody. Która opcja jest lepsza? To zależy od Twojej sytuacji finansowej. Oto, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się sprzedać lub wynająć swój dom.

Dobrze jest ocenić rynek mieszkaniowy, ponieważ może on mieć ogromny wpływ na Twoją ostateczną decyzję.

Podaż mieszkań

Podaż mieszkań może mieć ogromny wpływ na to, jak łatwo będzie sprzedać swój dom. Kiedy podaż mieszkań jest niska, więcej osób przeprowadza się do Twojej okolicy i szybko kupuje domy. Ta zwiększona konkurencja może pomóc Ci uzyskać wyższą cenę, ponieważ więcej kupujących będzie zainteresowanych Twoją nieruchomością w jednym czasie. Kiedy podaż mieszkań jest wysoka, dostępnych jest więcej domów niż kupujących. To może utrudnić sprzedaż i obniżyć średnią cenę sprzedaży domów takich jak Twój.

Przystępność wynajmu

Jeżeli średni czynsz w twojej okolicy jest niski, a najemcy są w stanie przeznaczyć na czynsz mniej niż 30% swojej wypłaty, to przystępność cenowa jest wysoka i łatwo będzie przyciągnąć najemców. Jeśli jednak średni koszt czynszu jest wysoki i najemcy muszą przeznaczyć na niego ponad 30% swoich dochodów, przystępność jest niska.

Im bardziej przystępna jest okolica, tym łatwiej będzie znaleźć najemców, ale tym mniej będziesz mógł pobierać czynszu. Zastanów się dobrze nad rynkiem w swojej okolicy, kiedy decydujesz się na wynajem lub sprzedaż swojego domu. W zależności od rynku sprzedaż może być bardziej opłacalna.

Zalety wynajmowania domu

Wynajmowanie domu, zamiast sprzedawania go nowemu właścicielowi, pozwala na stworzenie pasywnego dochodu. Poniżej przedstawiamy kilka korzyści, których doświadczysz, wynajmując dom lokatorom, a nie wystawiając go na sprzedaż: kontynuowanie gromadzenia kapitału własnego w starym domu, utrzymanie dodatniego przepływu gotówki, pokrycie kredytu hipotecznego z dochodów z wynajmu, dywersyfikacja aktywów, możliwość skorzystania z dodatkowych odliczeń podatkowych.

Zalety sprzedaży domu

Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, może ona potencjalnie pomóc Ci przygotować się do zakupu następnej nieruchomości. Oto kilka korzyści płynących ze sprzedaży domu zamiast wynajmowania go: zamiana aktywów gotówkę, uzyskanie pieniędzy na zaliczkę. Nie musisz być odpowiedzialny za bieżące utrzymanie, znalezienie najemców lub kosztowne naprawy. Porównaj ceny nieruchomości na www.ogloszenia24m.pl

Istnieją minusy zarówno wynajmowania domu, jak i jego sprzedaży. Zanim podejmiesz decyzję, upewnij się, że rozumiesz te potencjalne minusy zarówno zostania właścicielem, jak i sprzedaży domu.