W sobotę 14 maja Muzeum w Tarnowskich Górach zaprasza na Noc Muzeów, ale nie są to jedyne majowe atrakcje w tej miejskiej placówce.
Plan wydarzeń:
14 maja – 27 listopada 2022 roku,
„Ubierało nas Tarmilo”
Ekspozycja jest pokłosiem niemal dwuletnich poszukiwań pamiątek po tarnogórskich Zakładach Przemysłu Odzieżowego „Tarmilo”. Impulsem do tego było wyburzenie budynków tego przedsiębiorstwa w 2019 roku, dekadę po jego zamknięciu. Dla jednych wystawa będzie przypomnieniem dawnych lat, dla drugich – zupełnie nieznaną historią.
Dzieje „Tarmilo” sięgają okresu międzywojennego, kiedy kupiec Otto Stawinoga założył w Tarnowskich Górach przy ul. Opolskiej fabrykę wyrobów tekstylnych „Ostaw”. W 1948 roku została ona upaństwowiona, co znacznie ułatwiło rozwój przedsiębiorstwa, które nazywano Zakładami Przemysłu Odzieżowego (nazwa „Tarmilo” została wyłoniona w konkursie ogłoszonym w 1967 roku). Dla dalszej historii zakładów kluczowa okazała się decyzja z 1954 roku. Od tego czasu przedsiębiorstwo jako jedno z pierwszych w Polsce rozpoczęło specjalizację w produkcji odzieży dziecięcej. W strukturze zakładów pojawiła się komórka wzorcująca, do lat dziewięćdziesiątych XX wieku projektująca ubrania, które były szyte na miejscu i w milionach sztuk egzemplarzy zaopatrywały rynek krajowy oraz zagraniczny. Sztandarowymi produktami „Tarmilo” stały się ocieplane, wodoodporne kurtki i komplety śniegowe. Po rozbudowaniu zakładu w latach 1966-1967 (powstał wówczas trzykondygnacyjny budynek przy ulicy Opolskiej) zatrudniono dodatkowo 460 szwaczek, a wszystkich pracowników było prawie 1000.
Od początku poszukiwań pamiątek po „Tarmilo” duże wsparcie okazały związane z zakładami Zofia Kostrzewa i Maria Krzemińska, które pomogły w dotarciu do innych byłych pracowników i ich rodzin. Jednocześnie na różne sposoby zwracano się do mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic z prośbą o udostępnienie przedmiotów związanych z „Tarmilo”. Łącznie na apele Muzeum odpowiedziało 90 osób. W ten sposób udało się wypożyczyć pokaźny zbiór. To głównie fotografie ukazujących życie zakładu oraz kilkadziesiąt zdjęć dzieci-modeli. Wśród udostępnionych pamiątek są także pojedyncze sztuki odzieży. Z ostatnich lat działalności przedsiębiorstwa przetrwały przeważnie płaszcze damskie, które do dziś są noszone przez właścicielki. Ponadto zebrano przedmioty sygnowane charakterystycznym logo (dwa serduszka połączone igłą), np. proporczyki, apaszki, serwetki, etui na długopisy, przypinkę jubileuszową, pamiątkowy medal, odznaczenia, guziki, a nawet ostatnią cegłę z wyburzonej hali produkcyjnej. Dodatkową atrakcją wystawy jest film o działalności ZPO „Tarmilo”, wzbogacony materiałami archiwalnymi.
Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Muzeum
14 maja 2022 roku, godz. 16:00-24:00, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1), Noc Muzeów
Muzeum w Tarnowskich Górach
Rynek 1
14:00-24:00, Muzeum
Zwiedzanie indywidualne (w trakcie wydarzeń brak możliwości zwiedzania części wystaw)
16:00, Muzeum – sala renesansowa
„Jancia ze Lwowa” – spotkanie z Janiną Marzec i Anną Marzec-Manser
18:00, Rynek
Otwarcie Nocy Muzeów z udziałem Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry Arkadiusza Czecha i kwintetu dętego oraz przejście na teren dawnych Zakładów „Tarmilo” i odsłonięcie tablicy pamiątkowej
18:30, Muzeum – wystawa czasowa
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ubierało nas Tarmilo” (Bogusława Brol)
20:00, Muzeum – sala renesansowa
„Dlaczego starożytny Rzymianin nie mógł nosić spodni? Wpływ polityki na modę od czasów antycznych po współczesność” – wykład prof. dr hab. Irmy Koziny
22:00, Muzeum – sala renesansowa
„Symbole i rytuały masońskie” – prelekcja Rafała Ludwikowskiego
23:00, Muzeum – wystawa czasowa
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ubierało nas Tarmilo” (Bogusława Brol)
Zapraszamy również do udziału w wydarzeniach organizowanych przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Tarnowskich Górach i Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych:
Kościół Zbawiciela
Rynek 12
17:00-18:00
„Ofiara – Eliasz” – prelekcja ks. Sebastiana Mendroka
19:00-20:00
Oprowadzanie po kościele
Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych
Legionów 35
17:00, 18:30, 20:00, szkolne muzeum
„Tarnogórska Wartownia, czyli motywy malarskie dobrze znane” – prelekcja Pawła Zaręby i Kamila Króla (liczba miejsc ograniczona)
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia.
Szczegółowy program na www.muzeumtg.pl
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
27 maja 2022 roku, godz. 18:00-19:30
Promocja publikacji „Rok 1919 na Górnym Śląsku. Czas eskalacji konfliktów”
Bilety: bezpłatne (dostępne od 1.05.2022), liczba miejsc ograniczona
29 maja 2022 roku, godz. 11:00-12:00,
Koncert pod Renesansowym Stropem „Poranek z liryką wokalną”
Wystąpią: Joanna Iwaszkiewicz (mezzosopran), Jakub Kotowicz (baryton), Mateusz Lasatowicz (fortepian), prowadzenie: Jacek Woleński
Bilety: 20 zł (dostępne od 26.05.2022), liczba miejsc ograniczona