Pracownicy z Azji? Tak, to szansa dla polskich pracodawców!

W pierwszej połowie 2021 roku wydano 43 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich. Tak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Nasz kraj z rynku pracodawcy stał się rynkiem pracownika. Taka sytuacja cieszy kandydatów do pracy, jednak nie sprzyja polskim przedsiębiorcom. Do tej pory zatrudniali oni pracowników z Ukrainy, jednak ich rosnące wymagania finansowe i duża rotacja, skutecznie do tego zniechęcają. Nasi pracodawcy obecnie skłaniają się ku pracownikom z Azji. I mają rację, ponieważ obywatele z Dalekiego Wschodu są pracowici, lojalni i zmotywowani.
Pracownicy z Azji — ratunkiem dla polskiej gospodarki
Niskie bezrobocie, liczne programy socjalne i niż demograficzny sprawiają, że w naszym kraju nie ma tak naprawdę kto pracować. Naszej gospodarce nie wystarczają już pracownicy z Ukrainy. Ich wysokie wymagania finansowe i duża rotacja nie zachęcają do ich zatrudniania. Nasi przedsiębiorcy coraz częściej oferują pracę obywatelom z Azji.
Tam, gdzie już nawet Ukraińcy nie chcą podejmować się zadań, doskonale sprawdzają się pracownicy z Azji. Są oni niezbędni w przetwórstwie mięsa i ryb oraz w przemyśle owocowym.
Myli się jednak ten, kto uważa, że Azjaci to wyłącznie pracownicy fizyczni. Zatrudnia się ich także na stanowiskach wymagających dużych kwalifikacji. Nasi pracodawcy poszukują spawaczy, pracowników budowlanych, brukarzy, dekarzy, elektryków, operatorów robót ziemnych, a nawet programistów.
Z jakich krajów warto pozyskiwać pracowników z Azji?
Pracowników z Azji nasi pracodawcy szukają w Wietnamie, Bangladeszu, Indiach i na Filipinach. Dlaczego właśnie tam warto rozglądać się za kandydatami do pracy?
Wietnamski rynek jest najbardziej rozwinięty, spośród wyżej wymienionych. Wietnam to kraj stoczniowy z długą linią brzegową i sporą ilością firm produkcyjnych. To właśnie w nich pracownicy z Azji nabywają doświadczenia i podnoszą swoje kwalifikacje. W Polsce doskonale uzupełniają braki kadrowe w przedsiębiorstwach produkcyjnych jako pracownicy średniego szczebla.
Na Filipinach doskonale funkcjonuje branża hotelarska. To stamtąd nasi pracodawcy pozyskują personel hotelowy. U nas branża HoReCa mocno podupadła przez pandemię. Pracownicy, których zwolniono, poszukali innych zajęć i nie myślą o powrocie do tego, co robili kiedyś.
Z kolei w Indiach jest bardzo dobrze rozwinięty sektor motoryzacyjny — produkuje się tam samochody ciężarowe, osobowe i autobusy. To świetna wiadomość dla polskiej branży automotive. To właśnie z Indii nasi pracodawcy rekrutują pracowników.
Natomiast Bangladesz, zaraz po Chinach, to drugi największy eksporter tekstyliów i odzieży. Wiele zachodnich marek właśnie tam ulokowało swoje zakłady produkcyjne. W naszym kraju brakuje doświadczonych szwaczy i szwaczek, dlatego pozyskujemy ich właśnie z Bangladeszu.
Jak szybko zatrudnić pracownika z Azji?
Do tej pory nasi przedsiębiorcy, którzy chcieli zatrudnić pracowników z Azji, napotykali liczne przeszkody. Głównie związane były one z mocno rozbudowanymi formalnościami. Jednak od 1.07.2018 roku zaszły korzystne zmiany w kwestii pozyskiwania obcokrajowców z Dalekiego Wschodu. Co się zmieniło?
Z testu rynku pracy zostało zwolnionych 197 zawodów w 20 profesjach. Pracodawca, aby zatrudnić Azjatę, już nie musi uzyskiwać od starosty informacji o braku możliwości zaspokojenia w kraju potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy”. Przedsiębiorca na pracowników z Azji będzie czekał też o 21 dni krócej niż zwykle.
Azjaci pracujący w naszym kraju nie mogą zmienić pracodawcy, tak jak ma to miejsce w przypadku Ukraińców. Są więc przypisani do jednego przedsiębiorcy. Nasi pracodawcy cenią Azjatów za rzetelność, obowiązkowość, silną motywację do wykonywania swoich obowiązków i zaangażowanie. Często pracują oni w weekendy i biorą nadgodziny. Chcą jak najwięcej zarobić w naszym kraju, aby godnie utrzymać swoje rodziny. Ich pozytywne podejście do życia (widoczne zwłaszcza u Filipińczyków) przekłada się na jakość pracy.
Nasz kraj staje się multikulturowy. Azjaci wnoszą do niego optymizm i zaangażowanie. Przedsiębiorcy zyskują lojalnych pracowników, natomiast obywatele z Dalekiego Wschodu — stabilne zatrudnienie na dobrych warunkach.
Sprawdź naszą stronę https://www.dpworkers.pl/pracownicy-z-azji.html
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski