Tarnogórski mural przy Tarmilo powstanie wiosną, a jeszcze w tym roku pojawi się inny – nawiązujący do gwarkowskiego pochodu – na Osadzie Jana! Jego autorką jest tarnogórska ilustratorka, współorganizatorka Żywe Srebro Festiwal, autorka marki No hejo – Kamila Loskot.

Znamy już harmonogram prac dotyczących wykonania muralu przy ul. Opolskiej 5, autorstwa Łukasza Zasadniego. Już niebawem wspólnota mieszkaniowa przystąpi do docieplenia ściany budynku. Właściciele mieszkań zdecydowali się na takie rozwiązanie, gdyż położenie malowidła zablokowałoby wykonanie inwestycji na wiele lat. Wspólnota otrzymała już od Powiatowego Konserwatora Zabytków pozwolenie na prowadzenie robót i po jego uprawomocnieniu przystąpi do prac. Jednocześnie w tym momencie ruszyła procedura wydania decyzji konserwatorskiej na wykonanie muralu, która potrwa około miesiąca.

– Z informacji, którą uzyskaliśmy od firmy zajmującej się realizacją murali wynika, że prace prowadzone będą nocą, bowiem zaplanowana tutaj technologia wymaga wyświetlenia na ścianie obrazu z rzutnika. By uzyskać odpowiednią trwałość dzieła – temperatury nocne nie mogą spaść poniżej 5 stopni. Z tego powodu przystąpimy do realizacji zadania wiosną – mówi Piotr Korab, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta.

Mamy też dla Was bonus! To nie jedyny mural, który powstanie w mieście! Mamy już projekt drugiego miejskiego malowidła, które pojawi się na garażach na Osadzie Jana (na długości aż 84 m!). Dzieło pokazujące gwarkowski pochód widoczne będzie dla przejeżdżających Obwodnicą. Autorką projektu jest tarnogórzanka Kamila Loskot, której praca zdobyła przychylność tarnogórzan podczas głosowania na mural przy Tarmilo. Pomysłodawcą pomalowania garaży jest Rada Dzielnicy Osada Jana. Miasto sfinansuje zarówno projekt jak i jego realizację!

W galerii najciekawsze fragmenty długiego jak pochód i ciąg garaży muralu.