Trening funkcjonalny, czyli jak przygotować się do sportu wyczynowego

Czy to sezon letni czy zimowy, fani sportów ekstremalnych i wyczynowych zawsze znajdą chwilę na oddanie się swojemu hobby. Niestety nawet najbardziej doświadczonej osobie zdarza się sytuacja, kiedy niefortunny zbieg okoliczności powoduje, że doznajemy całkiem poważnego urazu. Jak temu zapobiec?

W Nowa Ortopedia w Krakowie, szpitalu specjalizującym się urazach oraz diagnostyce ortopedycznej zawsze zachęcamy do stosowania treningu funkcjonalnego, który znacząco wzmacnia ogólną kondycję, poprawia siłę mięśni, koncentracji i równowagi.

Taki trening to nic innego jak wielokrotne powtórzenia ćwiczeń zaczerpniętych z życia codziennego. Mamy więc do czynienia z ruchami sekwencjami podobnymi do siadania, wstawania, chodzenia po schodach, sięgania do górnej półki lub schylania. Ćwiczenia wydają się być bardzo proste i przyjemne. Niestety, żeby osiągnąć efekt w postaci silniejszych mięśni, należy te ćwiczenia wykonywać w niezwykle szybkim tempie. Na jedno ćwiczenie możemy przeznaczyć do 1 minuty, a w tym czasie powinniśmy wykonać jak najwięcej powtórzeń. Po zakończonym czasie należy od razu przejść do następnego zadania.

Samo poruszanie się nie będzie aż tak efektywne. Podczas ćwiczeń zaleca się wykorzystywanie różnych urządzeń wspomagających wzmocnienie mięśni czyli sztangielków, stepów, gum rozciągających i innych. W naszej sali rehabilitacyjnej mamy do dyspozycji wiele urządzeń, które można wykorzystywać pod czujnym okiem trenera personalnego lub fizjoterapeuty.

Trening funkcjonalny jest idealny dla osób, które nie chcą widocznie rozbudowywać masy mięśniowej, a jedynie chcą wzmocnić mięśnie, które poprawią ogólną kondycję oraz zmniejszą szansę urazów, zwiększą koncentrację oraz koordynację ruchów. Ten rodzaj ćwiczeń powinien być wykonywany przez każdą osobę, również zdrową i nie pałającą się sportami, gdyż takie przygotowanie organizmu i mięśni znacznie ułatwi funkcjonowanie w wieku dojrzałym.