Radca prawny, prawnik i adwokat w Warszawie czym się różnią?

Radca prawny, prawnik, adwokat dla osób niezaznajomionych z dziedziną prawa nazwy tych zawodów mogą posiadać zbliżone znaczenie, jednak w rzeczywistości różnią się one zakresem działań i uprawnień. Jeśli chcemy skorzystać z pomocy prawnej, warto poznać te różnice i w razie potrzeby zwrócić się do osoby, która w danej sytuacji zapewni nam największe wsparcie.
Adwokat w Warszawie jakie ma uprawnienia?
W większości spraw zaleca się zwrócenie się właśnie do kancelarii adwokackiej adwokat Warszawa zapewnia bowiem szereg usług, które mogą być bardzo przydatne przy różnego typu problemach prawnych. Adwokatem jest osoba, która ukończyła pięcioletnie studia prawnicze i trzyletnią aplikację adwokacką, zdała egzamin oraz uzyskała wpis na liście okręgowej rady adwokackiej. Może on obsługiwać osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne. Obowiązuje go tajemnica zawodowa i nie może pozostawać w stosunku umowy o pracę.
Adwokat może zajmować się sprawami dotyczącymi prawa cywilnego, pracy, karnego i administracyjnego. Jego zakres usług jest bardzo szeroki i obejmuje:
- doradztwo prawne,
- ciągłą obsługę prawną,
- sporządzanie umów i pism procesowych,
- pełnomocnictwo umożliwiające występowanie zamiast klienta przed sądami, organami administracyjnymi i organami ścigania,
- przygotowywanie projektów aktów prawnych,
- sporządzanie opinii prawnych.
Do adwokata możemy więc przyjść po poradę prawną lub pomoc prawną we wszystkich sprawach cywilnych, karnych, administracyjnych i związanych z prawem pracy, np. przy sprawach rozwodowych, o alimenty, dotyczących odszkodowań, wykroczeń, spadków itp.
Czym zajmuje się prawnik?
Prawnik to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia prawnicze może być nim więc nawet osoba, która nie działa czynnie w zawodzie. Może on udzielać porad prawnych w ramach różnych dziedzin prawa, jednak nie ma możliwości reprezentowania swojego klienta przed sądem w roli jego pełnomocnika. Nie obowiązuje go także tajemnica zawodowa, dlatego zazwyczaj przy obsłudze prawnej firm zaleca się usługi adwokata, np. w Warszawie.
Adwokat a radca prawny jakie są różnice?
Radca prawny to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia prawnicze oraz aplikację radcowską. Jego zadaniem jest świadczenie pomocy prawnej i obowiązuje go tajemnica zawodowa. Ma wysokie uprawnienia i może działać na niemal tak szeroką skalę, jak adwokat, zapewniając doradztwo prawne, tworząc pisma procesowe i umowy, a także występując w roli pełnomocnika swojego klienta przed sądami. Kiedyś różnice pomiędzy adwokatem a radcą prawnym były wyraźniejsze, jednak zmiany przepisów zwiększyły możliwości radców i obecnie główną różnicą jest fakt, że adwokat nie może pozostawać w stosunku pracy, natomiast radca może być zatrudniony przez firmę. Warto jednak wiedzieć, że radca prawny może reprezentować swojego klienta przed sądem w sprawach karnych i karno-skarbowych jedynie, kiedy nie pozostaje w stosunku pracy.
Do kogo zwrócić się po pomoc prawną?
Jeśli chcemy uzyskać jedynie fachową poradę prawną w ogólnej sprawie, wystarczą nam usługi prawnika. Jeśli jednak nasza sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga pomocy prawnej, najlepiej zwrócić się od razu do adwokata lub radcy prawnego poza doradztwem mogą bowiem zapewnić kompleksowe usługi prawne, które mogą okazać się w danej sytuacji niezbędne.
Adwokat w Warszawie to wsparcie w każdej sprawie z dziedziny prawa cywilnego, pracy, karnego i administracyjnego, dlatego jest to zalecany wybór przy różnego typu problemach prawnych. Jego zadaniem jest pomoc klientom przy ochronie ich interesów i obowiązującej tajemnicy zawodowej z tego względu jest to nieocenione wsparcie przy najróżniejszych sprawach, niezależnie od roli, jaką pełni w nich klient.
Jeśli szukamy dobrego adwokata w stolicy, warto zdecydować się na doświadczoną kancelarię, specjalizującą się w dziedzinie, której dotyczy nasza sprawa np. w przypadku rozwodów będzie to prawo rodzinne, zaliczające się do ogólnej dziedziny prawa cywilnego.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski