W każdym miejscu, w którym konieczne są prace ładunkowo-wyładunkowe (czyli krótko mówiąc załadunek i rozładunek towaru) niezbędnym narzędziem pracy okazuje się wózek paletowy z wagą. Najczęściej jest to paleciak ręczny, choć coraz częściej zastępuje się je wózkami elektrycznymi o większym udźwigu, wysięgniku oraz bardziej mobilnych. Obecnie jednymi z najpopularniejszych wózków paletowych są te od szwedzkiej firmy Silverstone.

Ręczne wózki paletowe - gdzie i po co?

Wybór ręcznych wózków paletowych nie jest taki prosty, jakby mogło się wydawać ze względu na szeroki wybór różnorodnych wózków paletowych o zupełnie innej specyfikacji i parametrach. Przeznaczone są one przede wszystkim do transportu ładunków paletowych w magazynach, placach składowych czy halach produkcyjnych. Z ich pomocą w zależności od wybranego rodzaju można nie tylko przewozić, ale także podnosić towar. Najczęściej wybierane do tego celu są sztaplarki.

Wózki platformowe z podnośnikiem są przydatne w dużych magazynach oraz w miejscach, gdzie towar układany jest piętrowo lub na budowach, gdzie konieczne jest podnoszenie towarów. Najczęstszą długością wideł takiego paleciaka jest 1150 mm, zaś obciążenie maksymalne to 2 500 kg. Jednak wózek paleciak może mieć różną szerokość i  wysokość oraz udźwig - wszystko zależy od wybranego modelu czy producenta.  

Rodzaje ręcznych wózków paletowych

Standardowy paleciak, czyli ten najpopularniejszy i najczęściej wybierany ma długość wideł 1150 mm. Jednak istnieją mniejsze wózki o długości wideł 800 mm czy 780 mm, które najlepiej sprawują się w małych pomieszczeniach. Z kolei te o dłuższych widłach, mogących osiągać nawet 2000 mm i więcej są traktowane jako mniej standardowe i sprawdzają się głównie przy transportach towarów wielkogabarytowych, dwóch palet złączonych czy towarów o niestandardowym wymiarze (np. palety meblowe czy blachy). Najczęściej wózek paletowy ręczny ma wysokość do 20 cm, czyli może podnieść się maksymalnie na taką wysokość przy pełnym zatowarowaniu. Jednak niektóre wózki magazynowe są specjalnie zaprojektowane do wysokiego podnoszenia i wtedy mają możliwość podnoszenia ładunku na wysokość aż 1,6 metra. Mimo to, w tym celu w większości przypadków wybiera się wózek podnośnikowy lub podnośnik nożycowy. Takie podnośniki nożycowe mają zazwyczaj duży udźwig i są przygotowane na osiąganie dużych wysokości. Są także w drugą stronę wózki ręczne o obniżonym progu dla palet niestandardowych niskich.

Rodzaje wózków magazynowych

Osobną kategorią są paleciaki z wagą. Są one przydatne w miejscach, gdzie istotną rolę odgrywa waga towaru i pomagają sprawdzić także możliwość udźwigu danego załadunku. Waga do palet najczęściej ma charakter orientacyjnego wskaźnika, co oznacza, że nie jest ona perfekcyjnie dokładna.

Różne elementy, różne wózki

Wózki platformowe mogą różnić się nie tylko rodzaje wideł, parametrami czy ceną. Ważnym elementem są także rolki transportowe do maszyn. To one będą wpływały na manewrowość wózka, szczególnie tych bez wspomagania jazdy. Podstawą są trzy rodzaje kółek - gumowe, poliuretanowe i nylonowe. Każde będą miały inną charakterystykę i lepiej sprawdzały się w konkretnych warunkach czy na określonym podłożu. Gumowe kółka będą najcichsze, ale najszybciej zużywające się. Nylonowe są najmniej elastyczne, są twarde i robią dużo hałasu, ale są wytrzymałe. Z kolei Poliuretanowe są cichsze od nylonowych i wolniej ścierające się od gumowych. Dodatkowym minusem nylonowych jest, że mogą zostawiać rysy na posadzce. Takie kółka będą zatem nieodpowiednie do wózków do beczek czy wózków schodowych, gdzie potrzebna jest duża elastyczność, ale nadadzą się do powierzchni czysto magazynowych.