Septorioza – jak ją rozpoznawać i zwalczać?

Septorioza dotyka głównie pszenicy. Jest to choroba powodowana przez grzyby. Najczęściej pojawia się, gdy na dworze panują sprzyjające warunki – dość wysoka temperatura oraz spora wilgotność.

Grzyb atakuje głównie liście, pojawiają się na nich plamy w kolorze żółtym albo rudnym. Niestety przez długi okres ciężko jest rozpoznać pojawienie się choroby, ponieważ w początkowym stadium jest ona utajona. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się pierwsze plamy na liściach. W tym momencie należy jak najszybciej rozpocząć walkę z septoriozą.

Szybki rozwój, wiele strat

Grzyb powodujący septoriozę pojawia się już jesienią – to wtedy po raz pierwszy atakuje zboża. Najczęściej podstawowym źródłem infekcji są tak zwane resztki pożniwowe. Jednak samo ich występowanie nie wystarczy. Grzyb doskonale rozwija się przy dużej wilgotności. Jeśli przez dzień lub dwa wilgotność liści sięga niemal 100%, możemy spodziewać się, że w niedługim czasie pojawią się na nich pierwsze plamy. Początkowo mają one odcień wpadający w szarość, później kolor ten zmienia się na żółty. Na liściach pojawiają się także tak zwane owocniki grzyba. Niestety, choroba ta rozprzestrzenia się bardzo szybko. Dlatego też tak ważna jest sprawna reakcja. W przeciwnym razie musimy liczyć się ze znacznym zmniejszeniem plonów i gorszą jakością ziaren, które uda się zebrać. Warto również wiedzieć, że septorioza nie zniknie po żniwach, a pozostanie na polu do kolejnego zasiewu.

Skuteczna walka

Najlepszym środkiem na zwalczenie septoriozy są fungicydy. Działają one bezpośrednio na grzyb, utrudniając mu oddychanie, a co za tym idzie, możliwość rozwoju. Co ważne, środki te nie atakują roślin uprawnych, a jedynie same grzyby. Oczywiście, aby pokonać septoriozę należy dobrać odpowiedni fungicyd, ponieważ nie każdy będzie na tyle silny, by skutecznie zwalczyć tę chorobę. Wybór środka jest uzależniony od fazy rozwoju zbóż i oczywiście stopnia rozwoju septoriozy. Warto również zadbać o samą glebę. Rolnikom zaleca się możliwie głęboką orkę oraz szybką orkę płytką.