19 listopada (wtorek), godz. 18.00


ART DOC:

Współczesny architekt w obliczu śmierci sztuki budowania


Zapraszamy wszystkich entuzjastów, znawców i pasjonatów sztuki na comiesięczne wydarzenie w ramach cyklu „Art Doc – wykłady i filmy o sztuce”.  Listopadową projekcję filmową poprzedzi wykład dr hab. Irmy Koziny, specjalistki, historyczki sztuki i wykładowczyni ASP w Katowicach traktujący o legendarnym holenderskim architekcie.

Rem Koolhaas, profesor na Uniwersytecie Harvarda przez całe życie burzył zastany porządek prowokacyjnym myśleniem i projektami. Zaliczany do grona eksperymentatorów i dekonstruktywistów, znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów i oryginalnych błyskotliwych teorii. Do najbardziej znanych jego realizacji należą: dom jednorodzinny w Bordeaux, Educatorium w Utrechcie, plan urbanistyczny i Grand Palais w Lille, muzeum w Rotterdamie, wieża telewizyjna w Pekinie, Casa da Música w Porto oraz słynna czytelnia publiczna w Seattle. Architekt uhonorowany prestiżową nagrodą Pritzkera w 2000 roku, 14 lat później został komisarzem Biennale architektury w Wenecji. Przygotowana przez niego ekspozycja okazała się dramatyczną analizą świata, w którym tkwiąca w człowieku potrzeba architektonicznego piękna została zabita przez żądnych pieniędzy deweloperów niszczących zabytkowe budowle i wznoszących w centrach miast komercyjne buble.

Po wykładzie zapraszamy na dokumentalny „REM KOOLHAAS – STARCHITEKT” - filmowy portret holenderskiego architekta, urbanistyka i teoretyka architektury, widziany oczami jego 36-letniego syna.

Bilety: 16 zł (wykład + film)