Bitcoin, a pieniądz drukowany

W dzisiejszych czasach można dostrzec trend w którym fizyczna gotówka powoli odchodzi do lamusa. Większość transakcji przeprowadzana jest elektronicznie, szczególnie widać to na przykładzie banków, które już od dawna nie przesyłają pieniędzy w formie papierowej przy dużych transakcjach. Szacuje się, że pieniądze w obrocie w formie fizycznego banknotu lub monety stanowią około 10 % waluty. Niektóre państwa deklarują całkowitą rezygnację z gotówki, ponieważ w pewnym sensie drukowanie lub bicie monet powoduje dodatkowe koszty.

Czym różni się Bitcoin od pieniądza dystrybuowanego przez bank centralny?

Bitcoin jest w pełni niezależny od władzy politycznej – bank centralny nie ma wpływu na ilość bitcoinów w obrocie, nie może ich dodrukować, a maksymalna ilość wszystkich bitcoinów nigdy się nie zmieni i będzie wynosić 21 milionów. Co świadczy dobrze o tym, że taki elektroniczny pieniądz nie jest podatny na inflację, a więc kurs Bitcoin zależny jest głównie od naturalnych czynników związanych z popytem i podażą. Ważne jest też to, że nie ma żadnej instytucji, ani konkretnej osoby, która ma specjalne przywileje związane z dystrybucją Bitcoina. Czytając wiadomości Bitcoin można zauważyć, że po wybuchu kryzysu w Grecji duża część osób zdecydowała się zainwestować swoje pieniądze w Bitcoin. Podobna sytuacja jest w Argentynie – tutaj również jest duży odsetek osób, które inwestują w kryptowaluty. Wciąż można zauważyć ten trend inwestycyjny w państwach w których nastąpiła utrata zaufania do pieniądza dystrybuowanego przez bank centralny.

Cechy wspólne pieniądza i Bitcoina

Bitcoin stanowi środek wymiany na usługi i dobra. Chociaż można zauważyć, że niewiele sklepów honoruje bitcoiny jako środek płatniczy, to jednak ten trend się powoli zmienia. Przykładem może być Amazon, a do grona dużych firm dołączyła niedawno firma AT&T, która obsługuje sieć komórkową w Stanach Zjednoczonych. Umożliwia ona swoim abonentom płacenie za usługi za pomocą bitcoinów. Kolejną cechą wspólną jest to, że popyt na daną walutę związany jest z zaufaniem, w przypadku Bitcoina nadwyrężone zaufania spowoduje, że ludzie niechętnie będą ponownie chcieli inwestować w ten rodzaj kryptowaluty. Po pewnym czasie jednak ten trend powinien się zmienić i stabilizacja, a tym bardziej wzrost wartości Bitcoin pozwoli sądzić, że jest to właściwy sposób inwestycji. Warto też nadmienić, że Bitcoin, jak każda inna waluta jest podatny na spekulacje, a co za tym idzie krótkoterminowe, duże wahania wartości mogą być czymś normalnym.