Jazda na podwójnym gazie jest jedną z najbardziej nieodpowiedzialnych rzeczy jaką może zrobić kierowca. Nie dość, że jest zagrożeniem dla samego siebie to w dodatku może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet pozbawić życia innych uczestników ruchu drogowego. Są to skrajne przypadki lecz warto mieć na uwadze, że brawura i jazda pod wpływem stanowi mieszankę, która może kosztować ludzkie istnienia.

Pod wpływem czy nietrzeźwy?

Jaka istnieje zależność między jazdą w stanie nietrzeźwości a pod wpływem alkoholu? Dla późniejszych konsekwencji prawnych ta różnica wydaje się być znacząca. Wyróżniamy trzy różne kategorie zawartości alkoholu we krwi kierowcy:

0-0,19 promila – kierowca nie popełnia wykroczenia ani przestępstwa

0,2 – 0,5 promila – kierowca staje się autorem wykroczenia

powyżej 0,5 promila – według polskiego prawa karnego kierowca popełnia przestępstwo

Zgodnie z powyższymi wytycznymi prawo polskie uznaje, że kierowca który popełnia wykroczenie jest w stanie po spożyciu alkoholu. Natomiast jeśli we krwi kierowcy znajdzie się powyżej 0,5 promila alkoholu określa się go jako prowadzącego w stanie nietrzeźwości.

Czy możemy uniknąć kary?

Kara za jazdę po kieliszku jest w większości przypadków nieunikniona. Dlatego też najlepszym wyjściem z sytuacji jest udanie się po profesjonalną poradę prawną. Gdy w grę wchodzi jazda po alkoholu adwokat ma ograniczone pole manewru. Wszystko zależy od naszej postawy i czy nie mieliśmy problemów z przestrzeganiem prawa w przeszłości. Jeśli pierwszy raz zdarzyła nam się tego typu wpadka kara będzie z pewnością łagodniejsza w stosunku do kierowcy, który ma już na koncie podobne przewinienie.

Jazda w stanie po spożyciu alkoholu- co nam grozi?

Jeśli popełniamy wykroczenie, policja ma do dyspozycji kilka możliwości jak nas ukarać:

grzywna, której wysokość nie może być mniejsza niż 50zł. Górna granica wysokości kary pieniężnej to 5000zł

areszt tymczasowy

tymczasowe odebranie prawa jazdy – długość okresu ten zależy od sądu i wynosi od kilku miesięcy nawet do kilku lat

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Jazda w stanie nietrzeźwości- co dalej?

Kary za popełnienie tego przestępstwa są znacznie bardziej dotkliwsze niż za popełnienie wykroczenia. Za jazdę pod wpływem alkoholu, czyli wtedy gdy w naszej krwi znajduje się więcej niż 0,5 promila, grozi:

grzywna- w wysokości zarządzonej przez sąd, która waha się między 5000zł a 60 000 zł

kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2

dożywotni zakaz prowadzenia

Pomoc prawna- jakie możliwości ma obrońca?

Kiedy za prowadzenie po alkoholu adwokat potrafi wyciągnąć nas z kłopotów- możemy być pewni że trafiliśmy na mistrza w swoim fachu. Jednak nie każdy mecenas zajmujący się tego typu sprawami karnymi trafia na osobę żałującą popełnionego przez nią czynu. Obrona kierowcy, dla którego jazda po spożyciu alkoholu jest czymś całkiem normalnym i niestanowiącym zagrożenia, jest teoretycznie skazana na niepowodzenie.

Sprawa wygląda o wiele korzystniej jeżeli osoba udająca się po poradę prawną ma całkowitą świadomość powagi sytuacji. Osoba ta ma znacznie większe szanse uzyskać łagodniejszy wyrok. Ogromne znaczenie ma podejście do sprawy zatrudnionego przez nas radcy prawnego i obrana przez niego linia obrony. Na naszą korzyść działać będzie z pewnością pusta kartoteka policyjna, nienaganna postawa w pracy czy też dobre relacje z rodziną.

Gdy niestety przydarzy nam się jazda pod wpływem prawnik wydaje się być najbardziej odpowiednim wyborem. Warto zatrudnić kogoś, kto realnie ma możliwości aby wyciągnąć do nas pomocną dłoń.