Zastosowań plandek jest bardzo wiele. Ten uniwersalny produkt świetnie sprawdza się w ogrodzie, w magazynach, a przede wszystkim placach budowy (plandeka budowlana) . Chronią przed wiatrem, zanieczyszczeniami i deszczem, a przy tym są lekkie i proste w użyciu. Jakie rodzaje plandek możemy wyróżnić?

Wchodząc na stronę dowolnego producenta lub dystrybutora plandek PCV znajdziemy na nich szeroką gamę produktów. Różnią się między sobą gramaturą, przeznaczeniem, wagą a nawet kolorem. W tym gąszczu dostępnych możliwości, wyróżnić możemy kilka podstawowych rodzajów plandek. Podział przeprowadzony został z uwzględnieniem przeznaczenia:

  • Plandeka samochodowa - materiał ochraniający naczepę lub przyczepę podczas przewożenia ładunku. Decydując się na zakup tego rodzaju plandeki, warto wybrać ofertę konkretnego producenta, tylko wówczas można mieć pewność, że będzie ona pasowała do posiadanego sprzętu.
  • Plandeka - pokrowiec na samochód - chroni przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i kurzem. Często używana jest w komisach oraz salonach samochodowych.
  • Plandeka gospodarcza - chętnie wykorzystywana w gospodarstwach rolnych oraz w ogrodzie. Służy do przykrycia drewna, słomy, ale również mniejszych maszyn i urządzeń. Oferta w tym segmencie jest bardzo szeroka, dzięki czemu bez trudu można dobrać rozmiar plandeki do własnych potrzeb.
  • Plandeka budowlana - najbardziej wytrzymała ze wszystkich rodzajów. Wykonana z włókien poliestrowych przeznaczona jest do ochrony placów budowy oraz maszyn i sprzętów produkcyjnych. Ze względu na materiał wykonania, często nazywana jest plandeką PCV.

Bez trudu można przedstawić również inne podziały ze względu na wagę, rozmiar a także materiał wykonania. Producenci plandek bez przerwy dbają o dostarczanie na rynek nowych rodzajów.

Jak zabezpieczyć plac budowy?

Każdy, kto chociaż raz miał styczność z budową, wie że nie trwa ona kilka dni, a czasami zajmuje kilkanaście miesięcy. Wymaga to odpowiedniego zabezpieczania znajdujących się na niej maszyn, a także przykrywania nieukończonych jeszcze elementów domu. Z tymi zadaniami świetnie radzi sobie plandeka budowlana, którą cechuje wysoka wytrzymałość i całkowita wodooporność.

Plandeka budowlana - tani i prosty sposób na zabezpieczenie budowy

Podstawowym miejscem wykorzystania takiej plandeki jest dach budynku. Ważną kwestią jest prawidłowe zamocowanie jej, tak żeby podczas silnego wiatru czy też burzy nie osunęła się, narażając dach na uszkodzenie. Plandeka budowlana świetnie sprawdza się również przy zabezpieczaniu tarasu czy też nieukończonej posadzki. Producenci udostępniają możliwość zakupu plandeki w kilku rozmiarach, dlatego bez trudu można dostosować ją do wielkości powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć.

Plandeki budowlane idealnie sprawdzają się również przy zabezpieczaniu maszyn budowlanych, których napędy są wrażliwe na działanie wody - silne opady mogą spowodować dostanie się wilgoci do środka, a finalnie uszkodzić silnik. Do tego celu przeznaczone są dedykowane plandek PCV o mniejszych rozmiarach.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem plandeki budowlanej?

Dużą rolę odgrywa jakość wykonania, chcąc być pewnym bezpieczeństwa budowy, należy skorzystać z oferty najlepszych producentów plandek budowlanych. Produkt powinien być przede wszystkim wytrzymały, wodooporny i odpowiednio uszyty - tak by podczas skrajnie złych warunków nie uległ zniszczeniu. Warto również zwrócić uwagę na mocowanie, które powinny ułatwiać montaż plandeki, a nie powodować trudności.