Wiele kobiet boi się wykonywania badań prenatalnych z powodu ich inwazyjności. Należy sobie jednak zdawać sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze, wczesne wykrycie wady gwarantuje możliwość szybkiego reagowania. Po drugie, nie wszystkie badania prenatalne są inwazyjne.

Badania prenatalne – kiedy je zrobić?

Badania prenatalne są wskazane dla wszystkich kobiet, które zaszły w ciąże w późnym wieku, a więc po 35 roku życia, a także, mają w swojej rodzinie osoby chore na choroby genetyczne. Wtedy wykonanie badań prenatalnych jest wręcz koniecznością. Badanie należy wykonać również wtedy, gdy zachodzą realne podejrzenia, że dziecko może urodzić się chore. Badań nie należy się bać.

Gdzie wykonać badanie prenatalne?

Badanie prenatalne można wykonać w różnych szpitalach i placówkach medycznych. Jednak, niewiele przyszłych mam wie, że badanie prenatalne na NFZ jest możliwe http://premium-medical.pl/aktualnosci/program-badan-prenatalnych-w-ramach-kontraktu-z-nfz! Wtedy, nie ponosi się za nie żadnych opłat. Najlepsze placówki można znaleźć w Internecie, można także zapytać swojego lekarza prowadzącego, który z pewnością będzie w stanie polecić dobre miejsce.

Nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Badania prenatalne dla kobiet w ciąż NFZ inwazyjne i nieinwazyjne

Badania prenatalne można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Nieinwazyjne polegają na pobraniu krwi od matki dziecka, a następnie oznaczenie ilości substancji, które mogą powodować różne choroby genetyczne u dziecka. Oczywiście nieinwazyjnymi badaniami jest także szereg badań USG, które kobieta powinna wykonywać w czasie ciągu. Do inwazyjnych badań prenatalnych zalicza się nakłuwanie powłoki brzucha, aby można było pobrać materiał genetyczne. Badania te są znacznie dokładniejsze i pewniejsze, jednak są też bardziej niebezpieczne, dlatego wykonuje się je wtedy, gdy istnieje realne niebezpieczeństwo choroby dziecka.

Badania nieinwazyjne:

  • Test PAPP-A (połączony)- badanie to może zostać przeprowadzone między 10 a 14 tygodniem ciąży. Polega na określeniu stężenia białka, co z kolei pozwala ocenić, czy występuje ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Patau, Edwardsa lub Downa. Jeżeli wynik wyjdzie dodatni, należy przeprowadzić także inne badania, na które skieruje lekarz. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie są to najdokładniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży, dlatego, nawet jeżeli stężenie białka będzie niepokojące, może okazać się, że mama urodzi zdrowe dziecko!
  • Test zintegrowany – ta metoda uważana jest za jedną z najbardziej dokładnych, jeżeli chodzi o badania nieinwazyjne. Badanie polega na pobraniu wykonaniu badań PAPP-A pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży i następnie tekstu potrójnego po 15 tygodniu ciąży. Specjalny program komputerowy porównuje wyniki, dając dość dokładny obraz sytuacji.
  • USG genetyczne – jest to, wydawałoby się, zwykłe badanie ISG. Jednak, podczas jego trwania, lekarz bardzo dokładnie sprawdza wszystkie parametry budowy maluszka, m.in. wymiary główki i innych narządów.

Badania inwazyjne:

  • Biopsja trofoblastu – badanie polega na pobraniu komórek tkanek trofoblastu, a więc tkanek, z których tworzy się łożysko. Metoda ta pozwala na wykrycie wielu chorób, m.in. choroby Downa. Badanie wykonywane jest pomiędzy 11 a 14 dniem.
  • Amniopunkcja – badanie polegające na pobraniu płynu owodniowego. Pobrana zostaje niewielka ilość – tylko kilka mililitrów. Badanie wykonuje się ok 14 tygodnia ciąży.
  • Kordocenteza- badanie polega na pobraniu krwi pępowinowej. Wykonuje się je zazwyczaj ok. 20 tygodnia ciąży. Tylko nieliczne, najlepiej wyposażone ośrodki medyczne w kraju robią tego typu badania. Są to badania specjalistyczne, bardzo dokładne, dające informacje o stanie dziecka już po kilku godzinach (w niektórych przypadkach po kilku dniach)

Badanie prenatalne dla kobiet w ciąży na NFZ lub nie, jest konieczne, aby można było dowiedzieć się, co dzieje się z maluszkiem, czy można mu pomóc jeszcze w okresie płodowym, jak zaplanować jego leczenie, jeżeli będzie konieczne, po porodzie, w końcu jak zaplanować sam poród. Jeżeli lekarz stwierdzi, że badanie jest konieczne, warto się go podjąć! Jeżeli nie chcesz zdecydować się na badanie prenatalne NFZ inwazyjne, koniecznie zadbaj o wykonanie badań nieinwazyjnych.