16 lutego (sobota), godz. 15.00


Czym jest picturebook?
Warsztaty z książką „Dom cioci Lusi”


Zapraszamy na niezwykłe warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy dowiedzą się czym są picturebooki, jaka jest ich historia, jak się je tworzy oraz poznają polskie i zagraniczne przykłady tego typu książek.
W drugiej części spotkania samodzielnie wykonają swoją pierwszą ilustrowaną książkę z przygotowanych materiałów.

Warsztaty poprowadzi Krzysztof Stręcioch – autor książki „Dom cioci Lusi”, ilustrator, projektant graficzny.

Z recenzji portalu „Kultura liberalna”: „Dom cioci Lusi” to opowieść o Zagładzie Żydów skierowana do najmłodszych czytelników. Krótka, uproszczona narracja prowadzona z perspektywy małej dziewczynki świetnie posłuży jako wprowadzenie kilkulatków do tego trudnego tematu. /…/ Co ciekawe, obcujemy z literackim debiutem autora – tym bardziej należy pochwalić efekt końcowy. Pomysł na „Dom cioci Lusi” narodził się po tym, kiedy w 2015 roku pracował przy filmie dokumentalnym o społeczności żydowskiej w Tarnowskich Górach. /…/ oryginalne ilustracje można uznać za nową jakość w przedstawianiu Zagłady w literaturze dla młodych czytelników. Z jednej strony są to uproszczone figury realistycznie odwzorowujące rzeczywistość. Z drugiej ciekawym zabiegiem jest ukazanie mimiki bohaterów w sposób przesadzony, silnie zaznaczając usta i brwi. Autor z zadania wywiązał się świetnie, nie epatując grozą ani brutalnością, dbając jednak o historyczny przekaz tragedii.

Z wywiadu dla Wirtualnej Polski:
- „Dom cioci Lusi” to picturebook. Stworzył pan piękne ilustracje. Wyróżniają się one na tle literatury dziecięcej; w książce są przygaszone barwy: brąz, beż i zieleń. To był celowy zabieg?
- Gamę kolorystyczną ustaliłem już na początku i trzymałem się jej. Odpowiednio zestawione mogą dać wrażenie ciepła i bezpieczeństwa albo trwogi i niepokoju.


Bilety: 5 zł