Inwestor planujący realizację inwestycji budowlanej musi się liczyć z koniecznością wykonania szeregu prac przygotowawczych. Jedną z takich prac jest tyczenie budynku.Tyczenie budynku to nic innego, jak wytyczanie fundamentów stawianego obiektu, które należy wykonać przed rozpoczęciem prac ziemnych. W przeciwnym razie ekipa wykonująca prace ziemne nie będzie w stanie przygotować wykopów pod ławy fundamentowe.

Jesteś inwestorem? Planujesz budowę wymarzonego domu? Sprawdź, komu powierzyć tyczenie budynku i którą z metod wytyczania fundamentów wybrać.

Kto może wytyczyć fundamenty?

Tyczenie fundamentów to zadanie geodety. Mimo to, bardzo często zdarza się, że wytyczaniem fundamentów na działce budowlanej zajmuje się kierownik budowy. Większość kierowników budowy robiła to nie raz, ale nie są to osoby upoważnione do wykonywania tego typu pomiarów, w związku z czym – jeśli coś pójdzie nie tak – możemy mieć z tego tytuły nieprzyjemności. Dlatego niezależnie od tego, czy nasz kierownik budowy zna się na wytyczaniu budynków, czy też nie zadanie to najlepiej powierzyć geodecie.

Geodeta kontra kierownik budowy

Decydując się na współpracę z geodetą inwestor musi doprowadzić do spotkania i porozumienia się geodety z kierownikiem budowy. Trzeba bowiem ustalić zakres prac geodety, który obejmuje liczbę potrzebnych punktów. Warto również omówić termin wykonania usługi oraz jej cenę.

Jak wytycza się fundamenty?

Tu po raz kolejny dochodzą do głosu chałupnicze metody – wielu budowlańców stosuje do zaznaczania wytyczonych fundamentów wapno gaszone… Zaraz po wyznaczeniu linie odzwierciedlające ściany fundamentowe są wyraźne i czytelne, niestety również bardzo nietrwałe – może je zmyć deszcz lub rozwiać silny wiatr. Drugą z równie chętnie stosowanych przez budowlańców metod jest kopanie płytkich rowków, których trwałość i odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych również pozostawia wiele do życzenia. Dlatego najlepiej sięgnąć po trwałe i sprawdzone metody, jakimi posługuje się profesjonalny geodeta. Do dyspozycji mamy metodę kołkową oraz metodę ław drutowych.

Metoda kołkowa – efektywna i tania

Metoda kołkowa pozwala uzyskać efekty trwalsze od wytyczania wykonanego przy użyciu wapna czy rowków, a jednocześnie jest o około 30% tańsza od metody ław drutowych. Kołki wbija się w miejscach przecięcia się osi głównych budynku lub w narożnikach zewnętrznych. Głębokość osadzenia kołków nie ma tu żadnego znaczenia. Następnie punkty zaznaczone kołkami przesuwa się poza planowany wykop, jednocześnie zapisując odległość przesunięcia w dokumentacji tak, aby w każdej chwili można było odtworzyć pierwotne miejsce położenia kołków.

Metoda ław drutowych – najbardziej precyzyjna ze wszystkich

Tyczenie budynku przy pomocy metody ław drutowych jest najbardziej precyzyjne. Dlatego też metodę tę wykorzystuje się przede wszystkim do wytyczania krawędzi fundamentów lub osi budynku. Ławy drutowe to linki lub druty, które rozciąga się między deskami przybitymi do wbitych w ziemię palików. Wkopując deski należy zadbać o to, żeby wszystkie znajdowały się na tym samym poziomie. Dzięki temu w każdej chwili można ocenić, czy wykop ma odpowiednią głębokość. Określenie głębokości wykopu pod fundament to już oczywiście rola kierownika budowy, a nie geodety.

Należy przy tym pamiętać, że ławy powinny być usytułowane w takiej odległości od planowanych wykopów, aby nie przeszkadzały podczas wykonywania prac ziemnych.

Wykopy fundamentowe

Wytyczanie wykopów pod ławy fundamentowe następuje po zakończeniu przez geodetę prac pomiarowych. Za wytyczenie wykopów pod fundamenty odpowiada kierownik budowy. To on musi odczytać z projektu przebieg osi budynku i określić szerokość wykopów po obu stronach ławy drutowej.

Klientów chcących zlecić tyczenie budynku Warszawa lub w okolicy zapraszamy do skorzystania z profesjonalnej pomocy zawodowego geodety.

tyczenie budynku przez geodetę w Warszawie