Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego dla książki o Bronisławie Hagerze
Bronisław Hager, jeden z zasłużonych mieszkańców naszego regionu, stał się bohaterem wyróżnionej publikacji. Marszałek Województwa Śląskiego przyznał nagrodę za Wydarzenie Muzealne Roku 2023 w kategorii publikacji książkowych dla książki opisującej jego życie i dokonania.
  1. Publikacja o Bronisławie Hagerze otrzymała wyróżnienie.
  2. Książka opisuje życie Hagera, w tym jego dzieciństwo i działalność zawodową.
  3. Wyróżnienia przyznano również w innych kategoriach, takich jak wystawy i inicjatywy edukacyjne.
  4. Najlepsza publikacja książkowa to „Vademecum strojów górnośląskich”.

Publikacja o Bronisławie Hagerze, wydana wspólnie przez Muzeum Miejskie w Zabrzu, została wyróżniona przez Marszałka Województwa Śląskiego jako Wydarzenie Muzealne Roku 2023. Książka ta przybliża czytelnikom życie i działalność Hagera, który żył w latach 1890–1969. W swoich wspomnieniach opisał dzieciństwo, studia w Zurychu i Krakowie, a także dramatyczne przeżycia z czasów I wojny światowej oraz okresu powstań śląskich i plebiscytu górnośląskiego.

Bronisław Hager to postać, która znacząco wpłynęła na rozwój naszego miasta. W 1922 roku przeniósł się tutaj z Zabrza, obejmując stanowisko lekarza powiatowego. Był również radnym miejskim, wiceburmistrzem w latach 1927–1930 oraz posłem na III Sejm Śląski. Jego wkład w rozwój lokalnej społeczności jest nieoceniony, a dzisiejszy Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A. oraz Przychodnia Wielospecjalistyczna przy ul. Piłsudskiego noszą jego imię.

Warto wspomnieć, że nagrody Marszałka Województwa Śląskiego przyznawane są w kilku kategoriach. W kategorii wystawy, najlepszą okazała się ekspozycja Muzeum Historii Katowic pt. „Witkacy i inspiracje. Portrety Witkacego z dawnej kolekcji Teodora Białynickiego – Biruli oraz prace inspirowane dziełem artysty”. Z kolei za najlepszą publikację książkową uznano „Vademecum strojów górnośląskich” autorstwa Anny Grabińskiej-Szczęśniak, Anny Jurczyk i Darii Misiak z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

W kategorii dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, nagrodzono dwa projekty: „Historia. Migracje. Życie – czytanie świata” realizowany przez Muzeum Miejskie w Żorach oraz „Tradycje hutnicze. Ochrona i popularyzacja” Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Te wyróżnienia pokazują, jak ważna jest praca muzeów w naszym regionie i ich wkład w zachowanie oraz popularyzowanie dziedzictwa kulturowego. Dzięki takim inicjatywom, pamięć o postaciach takich jak Bronisław Hager, nie tylko nie zanika, ale zyskuje nowe życie w świadomości mieszkańców.


Na podst. UM Tarnowskie Góry