W czasie trwających od 29 stycznia do 11 lutego ferii warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na akwenach wodnych, stokach i drogach.
Miejskie Centrum Zarzadzania Kryzysowego , policjanci, strażacy i strażnicy miejscy apelują o niekorzystanie z zamarzniętych stawów, jezior i innych akwenów wodnych przez łyżwiarzy. Wszystkie zostaną przed feriami sprawdzone, w czasie dwóch tygodniu wakacji będą też patrolowane.
– Lód w takich miejscach, szczególnie kiedy temperatura jest liska zeru, jest bardzo łamliwy i niebezpieczny – mówią strażacy, którzy uwrażliwiać na zagrożenie będą także sprawującą nadzór nad wędkarzami straż rybacką.
Pogadanki nt. bezpieczeństwa policja będzie urządzać w czasie ferii z szkołach i na zajęciach półkolonijnych.
Organizatorzy feryjnych wyjazdów grupowych, jak co roku, proszeni są o sprawdzenie stanu autobusów. Po uprzednim zgłoszeniu pod nr. tel. 047 85 34 290 lub 047 85 342 55 policja wykonuje przeglądy na parkingu przy Parku Wodnym. Prosimy o zgłaszanie takiej konieczności z wyprzedzeniem, nie na ostatnią chwilę – apelują policjanci.
Oprócz sprawdzenia stanów zbiorników na odwiedziny w remizie czekają strażacy Państwowej Straży Pożarnej. Po umówieniu się pod nr. telefonu 47 851 86 00 młodzież może przy ul. Górniczej z bliska zobaczyć sprzęt gaśniczy, pracę strażaków i dowiedzieć co nieco o bezpieczeństwie i pierwszej pomocy przedmedycznej.
Przypominamy: w czasie ferii lodowisko przy Parku Wodnym czynne jak w soboty, niedziele i święta czyli w godz. 11:00-12:00, 12:30-13:30, 14:00-15:00, 15:30 – 16:30, 17:00-18:00, 18:30-19:30, 20:00-21:00.
Przy lodowisku znajduje się wypożyczalnia, w której znajdziecie profesjonalny sprzęt – łyżwy figurowe, hokejowe w rozmiarach od 27 do 47 oraz pingwinki do nauki jazdy dla najmłodszych.
Dla dzieci i młodzieży tarnogórskiej do 19 roku życia wstęp wolny, a wypożyczalnia łyżew z darmo!
Szczegóły w Regulaminie dostępnym na stronie internetowej www.parkwodny.com.pl
Akceptujemy karty: Multisport, Medicover, Fit Profit.
Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry i Park Wodny zapraszają na lodowisko tarnogórskie dzieci i młodzież do lat 19. – GRATIS (wstęp + łyżwy). Zapoznaj się z regulaminem wejść.
Szczegóły i informacje pod nr tel. 32 393 39 31, e-mail:
W przypadku złych warunków atmosferycznych lodowisko może być nieczynne – Informacja o braku dostępności lodowiska w danym dniu znajduje się w zakładce aktualności.
Osoby korzystające z lodowiska zobowiązane są do zachowania bezpieczeństwa, zgodnie z REGULAMINEM LODOWISKA.
Zasady obowiązujące na lodowisku
Kiedy po raz pierwszy zakładasz na stopy łyżwy, nie powinieneś od razu rzucać się na głęboką wodę, a raczej lód.
Przed przekroczeniem bandy lodowiska przespaceruj się w łyżwach, tak, by poczuć się w nich swobodnie.
Na początku, zanim nauczysz się dobrze jeździć, trzymaj się blisko krawędzi lodowiska. Środek zarezerwowany jest dla najlepszych! Zwracaj uwagę na to, co dzieje się wokół Ciebie.
Postaraj się nie utrudniać jazdy pozostałym użytkownikom lodowiska, pamiętaj, że prócz Ciebie znajduje się na nim mnóstwo innych osób.
Podstawową zasadą obowiązująca podczas jazdy na łyżwach jest zachowanie bezpieczeństwa. Odpowiednia odległość od pozostałych łyżwiarzy, zachowanie właściwej prędkości, zasada ograniczonego zaufania – na lodowisku powinniśmy zachowywać się jak na drodze, prowadząc samochód.
——————————————————–
ZABAWA NA LODZIE ZAWSZE NIESIE ZE SOBĄ NIEBEZPIECZEŃSTWO
Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób.
Jak aktywnie i bezpiecznie spędzać więc czas na świeżym powietrzu zimą?
Jeśli masz chęć pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej spędzisz czas na sztucznym lodowisku przygotowanym na przykład na boisku szkolnym. Nie zawsze jest to jednak możliwe.
W takich sytuacjach przestrzegaj następujących zasad:
- Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki!
- Wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
- Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
- Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
- Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
- Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
- Dobrze, jak dorośli i dzieci maja przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
- Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
- Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.
Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?
- W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
- Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
- W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.
Kiedy zauważysz osobę tonącą:
- W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
- Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
- Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
- Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
- Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
- Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem
Dekalog narciarza:
- uważaj na innych na stoku
- zjeżdżaj z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trasy i pogody
- zjeżdżaj tak, aby nie zderzyć się z innymi
- wyprzedzaj zachowując odległość
- wjeżdżając na trasę i ruszając, rozejrzyj się czy nie ma zagrożenia dla ciebie i innych
- nie zatrzymuj się na trasie. Gdy upadniesz, usuń się jak najszybciej z toru jazdy
- podchodź i schodź na nogach tylko skrajem trasy
- przestrzegaj znaków narciarskich na trasach
- jeśli ktoś miał wypadek pomóż mu
- musisz podać swoje dane jeśli jesteś poszkodowanym, świadkiem czy sprawcą wypadku
„Bezpieczne Ferie 2024”
Na terenie województwa śląskiego ruszyła akcja pn. „Bezpieczne Ferie 2024”, która będzie trwała do 26 lutego.
Wojewoda Śląski przekazał służbom, inspekcjom i podmiotom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo zalecenia w zakresie przeprowadzenia kolejnej edycji tej akcji w naszym regionie, której celem jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku zimowego dzieciom i młodzieży, a także osobom przebywającym i przemieszczającym się przez teren naszego województwa.
Państwowe służby i inspekcje działające na obszarze województwa śląskiego będą monitorować formy wypoczynku zorganizowanego dzieci i młodzieży pod kątem bezpieczeństwa.
Na potrzeby akcji Wojewoda Śląski uruchomił całodobową interwencyjną linię telefoniczną.
Całodobowa Linia Interwencyjna: (32) 20 77 077
Na infolinię można zgłaszać wszelkie informacje dotyczące zagrożeń i nieprawidłowości w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych.
Pliki do pobrania
- bezp_na_lodzie