Miejski Muzeum w Tarnowskich Górach ma dla gości na początku roku wystawy, oprowadzania kuratorskie, wykłady i wycieczki.

7 stycznia 2024 roku (niedziela), godz. 16:00–17:00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „»Sempa« wczoraj i dziś. 100 lat I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach”

Dzisiejsze I LO im. Stefanii Sempołowskiej jest następcą założonej w 1923 r. polskiej Wyższej Szkoły Żeńskiej im. Szymona Konarskiego, powstałej z przekształcenia istniejącej od 1860 r. niemieckiej średniej szkoły dla dziewcząt. W roku szkolnym 1925/1926 siedzibę placówki przeniesiono do budynku przy obecnej ul. Opolskiej 28, gdzie działa ona do dziś. Stuletnia historia i tradycje szkoły zostały przybliżone na ekspozycji głównie za sprawą zdjęć i pamiątek po nauczycielach i uczniach, archiwaliów, planów dokumentujących życie szkoły w różnych okresach oraz przybliżających sylwetki absolwentów „Sempy” i pozostających w ich pamięci pedagogów. Całość wzbogacają zachowane do dziś pomoce naukowe, dawniej wykorzystywane m.in. na lekcjach biologii, geografii, fizyki i historii.

Prowadzenie: dr Krzysztof Gwóźdź

Wstęp w ramach biletu wstępu do Muzeum (6/12 zł)

Liczba miejsc ograniczona


14 stycznia 2024 roku (niedziela), godz. 16:00–17:30

Motyw tańca w sztuce europejskiej. Zagadnienia wybrane – wykład prof. dr hab. Urszuli Mazurczak

Tańczące kobiety owładnięte urokiem mitycznego Pana są tematem obrazu Friedricha Augusta Bouterweka, zakupionego przez tarnogórskie Muzeum na początku 2023 roku. W nawiązaniu do tego płótna omówione zostaną inne dzieła sztuki europejskiej, na których uwieczniono sceny tańca.

Prof. dr hab. Urszula Mazurczak – tarnogórzanka, historyczka sztuki specjalizująca się w sztuce średniowiecznej, przez wiele lat związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Wstęp wolny

Liczba miejsc ograniczona


21 stycznia 2024 roku (niedziela), godz. 11:00–12:00

Koncert pod Renesansowym Stropem „W nastroju noworocznym”

Wystąpi zespół wokalny Concentus ex Animo pod dyrekcją Zuzanny Hajdy

Prowadzenie: Jacek Woleński

Bilety: 25 zł (dostępne od 2.01.2024)

Liczba miejsc ograniczona

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu lub odwołania wydarzenia

Szczegóły na www.muzeumtg.pl


21 stycznia 2024 roku (niedziela), godz. 16:00–17:30

Wieczór pod Renesansowym Stropem – spotkanie z prof. dr. hab. Anną Obuchowicz

Prof. dr hab. Anna Obuchowicz – jest specjalistką pediatrii. Od uzyskania dyplomu lekarza, aż do przejścia na emeryturę (w roku 2021) jej macierzystą Uczelnią był Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Jest nadal związana z Uniwersytetem, obecnie poprzez promotorstwo doktoratów. W latach 2000–2021 była Kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Pediatrii SUM, posadowionych w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Dbała o rozwój działalności tej placówki, zwłaszcza w zakresie gastroenterologii i alergologii, co było możliwe dzięki bardzo doświadczonej kadrze medycznej. Prowadziła zajęcia dydaktyczne dla zróżnicowanych kierunków studiów. Mimo licznych obowiązków uczelnianych w komisjach rektorskich i dziekańskich, dbała o rozwój naukowy nie tylko własny, ale również współpracowników. W latach 2011–2021 była Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie pediatrii. Pracę lekarską, pediatryczną, traktuje nadal jako pasję zawodową i źródło życiowej satysfakcji.

Prowadzenie: Sylwester Strzałkowski – absolwent historii sztuki na KUL, dziennikarz radiowy i telewizyjny, przez ostatnich 20 lat redaktor Radia eM w Katowicach, z którym nadal jest związany, od niedawna pracuje w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Wstęp wolny

Liczba miejsc ograniczona


24 stycznia 2024 roku (środa), godz. 11:00–12:30

Tragedia Górnośląska 1945 roku – spotkanie dla młodzieży z Bartłomiejem Warzechą

Prelekcja Tragedia Górnośląska 1945 dotyczy wydarzeń rozgrywających się od stycznia 1945 r. głównie na obszarze Górnego Śląska.  Przedstawione zostaną w niej zagadnienia dotyczące przejścia frontu oraz represji i zbrodni popełnionych przez Armię Radziecką na ludności cywilnej, zorganizowanej grabieży urządzeń przemysłowych, deportacji Górnoślązaków do ZSRR.

Prowadzenie: Bartłomiej Warzecha – główny specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, od ponad dwudziestu lat zajmuje się kwerendami do śledztw, głównie dotyczących zbrodni wojennych popełnionych na Śląsku i terenach ościennych. Zaangażowany m.in. w wyjaśnienie zbrodni miechowickiej. Autor publikacji dotyczących freikorpsu Ebbinghaus oraz działań wojennych w 1945 r. w rejonie Gliwic, Zabrza i Bytomia.

Partnerzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach

Wstęp: za okazaniem bezpłatnej wejściówki (dostępne od 2.01.2024) (nie dotyczy umówionych grup)

Liczba miejsc ograniczona


3 lutego 2024 roku (sobota), godz. 8:00–15:30, Tarnowskie Góry – Katowice

Muzealny Wyjazd Edukacyjny do Katowic

W programie zwiedzanie ze świadkiem historii stałej wystawy w Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach oraz zwiedzanie z jedną z kuratorek wystawy czasowej „Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz” w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Wyjazd o godz. 8:00 z przystanku „Stare Tarnowice Janasa”, 8:05 z przystanku „Tarnowskie Góry Wyszyńskiego”

Bilety: 100 zł (dostępne od 2.01.2024)

Liczba miejsc ograniczona

Szczegóły na www.muzeumtg.pl