Niemal na całym zabudowanym obszarze Tarnowskich Gór nie można już budować nowych przydomowych oczyszczalni ścieków. Na polach natomiast nie można stosować płynnych nawozów naturalnych i ścieków. Zakaz nie dotyczy jedynie fragmentu Opatowic i Sowic, południowej części Rybnej, północnej części Strzybnicy oraz Pniowca.

Główny Zbiornik Wód Podziemnych nr 330 –  Zbiornik Gliwice ma strategiczne znaczenie dla zaopatrzenia w wodę mieszkańców północno-zachodniej części Górnego Śląska: od Gliwic do Tarnowskich Gór. Dlatego wojewoda śląski 25 września 2023 r. (rozporządzenie weszło w życie 12 października) wyznaczył obszar ochronny, dzięki któremu chronione są tworzące go wody podziemne. Ma to zahamować proces zanieczyszczenia wód, ale też pozwolić przywrócić ich naturalną jakość, tak by mieszkańcy mogli z  nich korzystać.

Jaki teren podlega ochronie? Jakie są tam ograniczenia?

Obszar ochronny ma 192,3 km kw. To teren: Bytomia, Gliwic, Piekar Śl., Zabrza, Radzionkowa, Świerklańca, Tarnowskich Gór, Tworoga, Zbrosławic, Pyskowic, Rudzińca, Toszka, Wielowsi.

W Tarnowskich Górach wyznaczono dwa podobszary chronione:

  • podobszar A2 – to teren bardzo podatny na zanieczyszczenia; obowiązuje tu całkowity zakaz  budowy nowych oczyszczalni przydomowych oraz stosowania  płynnych nawozów naturalnych,
  • podobszar B1 – to teren podatny na zanieczyszczenia; nie można tu wykorzystywać ścieków na polach; gdy działka znajduje się dodatkowo na obszarze Aglomeracji Tarnowskie Góry, nie można tu wprowadzać ścieków z przydomowych oczyszczalni do wód lub do ziemi.

Ograniczenie nie dotyczy przydomowych oczyszczalni ścieków, których budowę właściciel zgłosił Staroście Tarnogórskiemu przed wejściem w życie rozporządzenia.

Gdzie sprawdzić zasięg podobszarów A2 i B1?

Lokalizację i granice podobszarów ochronnych w Tarnowskich Górach można zobaczyć na mapie w Systemie Informacji o Terenie na stronie Urzędu Miejskiego:

https://sit-mapa.tarnowskiegory.pl/

Można tu również sprawdzić granice i obszar tzw. Aglomeracji Tarnowskie Góry.

Gdzie znaleźć szczegóły?

Rozporządzenie dostępne jest w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego (Dz. Urz. Woj. Śląsk. poz. 7220 z 2023 r.).

Wątpliwości wyjaśniają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska naszego Urzędu Miejskiego:

  • mejl: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  • telefon: 32 39 33 624.