Jaki prezent świąteczny wybrać dla rodziców?

Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby za sprawą drobiazgów okazać bliskim, jak wiele dla nas znaczą. Jeśli rodzice należą do wielbicieli literatury, to z pewnością efektowne wydania ich ulubionych powieści okażą się trafionym prezentem. Jakie książki świetnie sprawdzą się w tej roli? Poniżej kilka podpowiedzi.

"Czas honoru" Jarosława Sokoła

Seria o czwórce przyjaciół walczącej podczas drugiej wojny światowej doczekała się ekranizacji w postaci niezwykle popularnego serialu i doskonałych recenzji. Jeśli rodzice oglądali serial i pragną poznać historię ze szczegółami, to będzie świetna okazja, aby tak właśnie się stało. Janek, Włodek, Bronek i Michał są młodymi chłopakami, którzy po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku przeszli szkolenie w Wielkiej Brytanii. Jako tak zwani "cichociemni" lądują w okupowanej Polsce, aby na różne sposoby walczyć z wrogiem. W ich życiu pojawiają się nowe przyjaźnie i wielkie miłości, a okupowana Warszawa z każdym rokiem zmienia się nie do poznania. Ich losy czyta się jednym tchem, a tłem dla wszystkich wydarzeń są najmroczniejsze etapy historii dwudziestego wieku.

"Wedlowie. Czekoladowe Imperium" Łukasza Garbala

Publikacja ta jest dowodem na to, że ulubione książki to świetny prezent dla rodziców na święta. Nawet jeśli publikacja jest już znana rodzicom, to z całą pewnością należy do tych inspirujących i czarujących biografii, do których chętnie wraca się po jakimś czasie. Autor zabiera czytelników do przedwojennej Warszawy, w której nestor rodu Wedlów otwiera pierwszą cukiernię. Na przestrzeni kilku dekad firma Wedel stała się prawdziwym gigantem branży cukierniczej i nie tylko, a jej losy są również doskonałym pretekstem do przyjrzenia się Warszawie dwudziestego wieku. Słodko-gorzka historia wzrusza, zachwyca, inspiruje i bawi, a wśród bohaterów pojawiających się na jej kartach znajdują się zarówno najwięksi polscy poeci, jak i politycy, którzy ukształtowali epokę dwudziestolecia międzywojennego.

"Tuwim. Wylękniony bluźnierca" Mariusza Urbanka

To pozycja obowiązkowa dla miłośników polskiej poezji oraz epoki dwudziestolecia międzywojennego. Historia życia jednego z najwybitniejszych polskich poetów i współtwórcy Skamandra stanowi bowiem gotowy materiał na film. Urodzony w robotniczej Łodzi Julek już od dziecka miał talent do pisania wierszyków, aby przed dwudziestym rokiem życia okazać się jednym z najlepiej rokujących debiutantów w całej Polsce. Jego poezja należy dziś do kanonu, a życie bon vivanta w Warszawie dwudziestolecia międzywojennego stało się legendą jeszcze za jego życia.