Autorzy przygotowywanej na 500-lecie Tarnowskich Gór monografii miasta spotkali się wczoraj w @Muzeum w Tarnowskich Górach zaczynając symbolicznie pracę nad dwutomowym opracowaniem dziejów Miasta Gwarków.

– Taka okazja zdarza się raz na 500 lat – miłej i owocnej pracy życzę – powiedział Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór życząc autorom opisywania niezwykle ciekawych faktów z dziejów miasta tak, jak miały miejsce, a nie interpretacji – jak często wymusza to opinia publiczna – zgodnie z czyimiś oczekiwaniami.

– Kiedy zaczęły się rozmowy nt. nowej monografii nie rozmawialiśmy o potrzebie jej opracowania, bo ta jest oczywista. Pytanie zasadnicze brzmiało ”na kiedy? – żartował prof. Jerzy Sperka, który wspólnie z prof. Ryszardem Kaczmarkiem będzie redagować monografię.

Plan pracy zespołu jest określony i dość krótki:
– Wiosną 2025 roku gotowe muszą być teksty, do druku chcemy oddać nasze dzieło jesienią 2025 roku tak, by było gotowe na rok jubileuszowy – zapowiedział prof. Sperka.
– W stosunku do ostatniej monografii mamy co uzupełniać i poprawiać – komentowała Beata Kiszel, dyrektorka Muzeum w Tarnowskich Górach, które koordynuje powstanie monografii wskazując, że od momentu wydania poprzedniej (w 2000 roku – przypomnijmy), stan badań na temat wielu dziedzin wyraźnie się rozszerzył.

Wśród autorów 25 rozdziałów znajdziemy – oprócz wspomnianych profesorów – m.in. dr. hab. Adama Dziubę, który zajmie się m.in, okresem po 1945 roku, Mariusza Gąsiora ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, który opisze tarnogórskie górnictwo kruszcowe, Marek Panuś z kolei zajmie się ewangelikami, Sławomir historią dziejami tarnogórskich Żydów, a Arkadiusz Kuzio-Podrucki dziejami Ziemi Bytomskiej pod rządami Donnersmarcków. Sam prof. Sperka, jako wybitny specjalista, zajmie się dziejami średniowiecznymi, prof. Piotr Boroń okresem habsburskim, a prof. Kaczmarek z kolei bardzo burzliwymi wiekami XIX i XX. Okolice I wojny światowej, powstań śląskich i plebiscytu opisze dr Krzysztof Gwóźdź i Rafał Ludwikowski z tarnogórskiego Muzeum.

Tom pierwszy obejmie dzieje Tarnowskich Gór i Ziemi Tarnogórskiej od prehistorii do czasów współczesnych, tom II poświęcono kulturze, gospodarce i oświacie.

– W nowej monografii znajdzie się też bogaty rozdział o współczesności, bo poprzednie opracowanie z przyczyn oczywistych nie uwzględnia ostatnich 25 lat – zapowiedziała Beata Kiszel zdradzając, że osobne rozdziały będą poświęcone oświacie, sportowi, architekturze, kulturze i kolei.