UM Tarnowskie Góry: Kultura Przemysłowa Ziemi Tarnogórskiej czyli bezpłatne wycieczki kolejowe

3 min czytania

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych organizuje cykl wycieczek kolejowych pt.: Kultura Przemysłowa Ziemi Tarnogórskiej władcy, przemysłowcy, gwarkowie, kolejarze.

W ramach rajzy przewidziano: prelekcję w kościele Zbawiciela, spacer po Hałdzie Popłuczkowej i zwiedzanie Dworca Bytom Karb Wąskotorowy. Każdą atrakcję połączy przejażdżka kolejką wąskotorową na trasie: Tarnowskie Góry Bytom Tarnowskie Góry. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie WRAZIDLOK. Premierowej rajzie towarzyszyć będzie wydarzenie Ławkowe myślniki” w ramach którego na ławki w wagonikach trafią aforyzmy Łukasza Zimnocha.

Tarnowskie Góry są bogate wiekami rozwoju przemysłowego. Przeszłość Srebrnego Miasta jest inspirująca, zaskakująca i pouczająca. Staramy się pokazywać nasze atrakcje turystyczne budując w ten sposób markę stolicy Białego Śląska, którą są Tarnowskie Góry. Zapraszamy na wycieczki kolejowe w sierpniu i wrześniu, a do naszego miasta przez okrągły rok. Szczególnie polecam państwu te wydarzenia w trakcie Gwarków, naszych dni miasta, których sława niesie się daleko poza Śląsk wyjaśnia burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Darmowe wycieczki kolejowe odbędą się: 4,11,18,25 sierpnia i 1,7,8 września br. Każde wydarzenie zacznie się o 16.30 w Kościele Zbawiciela na Tarnogórskim Rynku.

Kolejka wąskotorowa to z jednej strony relikt śląskiej przeszłości, relikt to jednak niezwykły, bo wciąż mający w sobie mnóstwo energii, który świetnie nadaje się do pokazania industrialnych tradycji zasilających wyobraźnię kolejnych pokoleń. Każda rajza będzie okazją do zaprezentowania śląskiego dziedzictwa kolejowego, co jest celem statutowym naszego Stowarzyszenia przekonuje Kamil Czarnecki prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

**** WRAZIDLOKI opowiadają o wspaniałości Górnego Śląska. Organizujemy konwentykle, rajzy i peregrynacje. Stworzyliśmy stałe pokazy mappingowe na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu, rozwijamy aktywności, które budują świadomość historyczną Górnego Śląska. Cieszymy się na współpracę z Kolejarzami, mamy nadzieję, że liczba entuzjastów historii regionu dzięki cyklowi rajz kolejowych dynamicznie będzie rosła**** entuzjazmuje się współpracą z kolejarzamidr Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK.

Koleje Wąskotorowe działają nieprzerwanie od 1853 r. To rekord świata. Kolejarze obsługują trasę o długości 21 km. Pociągi zatrzymują się na dziesięciu stacjach, między innymi na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz zalewie Nakło-Chechło. Trasa kończy się w Miasteczku Śląskim. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe są jedną z najważniejszych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki. Przez z górą sto lat kolejka transportowała skarby śląskiej ziemi: węgiel, rudy metali i kamień. Na początku XXI wieku surowce zostały zastąpione rzeszami turystów, a za utrzymanie trasy odpowiadają pasjonaci ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Premierowej wyprawie towarzyszyć będzie wydarzenie dodatkowe. Kolejowe ławki wzbogacą się w aforyzmy autorstwa Łukasza Zimnocha. Tu kilka przykładów refleksji, na jakie natkną się pasażerowie kolejki wąskotorowej:

Program wydarzenia:
16:00 Kościół Zbawiciela, Rynek w Tarnowskich Górach prelekcja o ludziach, którzy zbudowali tarnogórski przemysł
16:45 przejazd koleją wąskotorową do stacji Bytom Karb Wąskotorowy, zwiedzanie stacji z przewodnikiem
18:10 wyjazd w kierunku Tarnowskich Gór, spacer i opowieść o historii górnictwa rudnego w Tarnowskich Górach (Hałda Popłuczkowa Kopalni Fryderyk)
19:35 zakończenie imprezy na stacji Tarnowskie Góry Wąskotorowe

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w wydarzeniu muszą się zapisać na stronie http://www.SGKW.EU

Autor: krystian