awatar policja telefon

Jak informuje oficer prasowy tarnogórskiej komendy sierż. szt. Kamil Kubica, po raz kolejny do mieszkańców naszego powiatu dzwonią oszuści, którzy pod różnymi legendami proszą o przekazywanie pieniędzy. Policjanci kolejny raz apelują o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza, gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas gotówkę lub przelew.

Jak działają przestępcy: dzwonią informując, że osoba z najbliższego otoczenia (rodzina) spowodowała wypadek, czy też natychmiast musi spłacić długi w banku. Zdarza się też, że jest niepowtarzalna „okazja” do zakupu działki, domu, mieszkania, samochodu czy też obcej waluty. Oddziałują w ten sposób na emocjach, wykorzystując ludzkie słabości.

Często przestępcy wykorzystują metody, pozwalające na podszycie się pod prawdziwy, istniejący numer placówki bądź jednostki policji. Nie dajmy się zwieść tym faktem i pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o pieniądze! Zachowajmy czujność i w przypadku podejrzenia, że może to być oszust, należy od razu się rozłączyć i powiadomić numer alarmowy.

Sprawcy, powołując się na funkcjonariuszy policji, pracowników prokuratury i sądów oszukują osoby starsze. Zaskoczone faktem, że bliskim dzieje się coś złego, przekazują pieniądze oszustom.

Pamiętajmy! Nie każdy, kto do nas dzwoni lub puka do naszego mieszkania, ma uczciwe zamiary. Porozmawiajmy z rodzicami, dziadkami, sąsiadami i osobami, które mogą być narażone na podobne ataki. Ważne, aby uświadomić wszystkich zainteresowanych, na czym polega działanie oszustów i jak reagować w takich przypadkach.

Nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą paść ofiarami oszustów. Zwracamy się z prośbą do osób młodych — informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

źródło KPP Tarnowskie Góry