Większość osób, które zdecydowane są na wybudowanie domu ma przed oczami końcowy rezultat. Widok uśmiechniętej rodziny siedzącej przed płonącym kominkiem jest obrazem, który widzi przed oczami mnóstwo z nas. Niemniej, żeby spełnić takie marzenia, należy właściwie zaplanować wszystkie szczegóły. Jedną z najważniejszych kwestii, które zapewnią ciepło domowego ogniska, będzie właściwe ocieplenie domu. Na co należy wówczas zwracać uwagę?
Odpowiednie przygotowanie podłoża
Obecnie najczęściej stosowaną metodą ocieplenia domów jest metoda lekka-mokra, z użyciem styropianu. Można ją zastosować wyłącznie na dobrze wygładzonej powierzchni bez żadnych ubytków oraz zacieków, zatem ścianę należy oczyścić, ubytki zaś wypełnić zupełnie nowym pokryciem. Jak możemy sprawdzić, czy podłoże ma właściwą przyczepność pod styropian? Konieczne będzie przeprowadzenie testu - fragment płyty styropianowej należy przykleić do wstępnie przygotowanej ściany i zostawić ją na minimum cztery dni. Po tym czasie musimy spróbować oderwać kawałek styropianu. Jeżeli podczas próby oderwania, połamiemy go - to ściana będzie gotowa, aby do przyklejenia ocieplenia.
Jak przymocować styropian?
Próba zaoszczędzenia na zaprawie do klejenia styropianu jest zdecydowanie złym pomysłem, który przyczyni się do poważnych problemów z elewacją. Każdą płytę styropianową powinno się pokryć zaprawą w 40 procentach, trzeba nakładać ją liniowo wzdłuż obrzeży płyty, jak również jako packi na środku płyty. Jeżeli płyta nie zostanie oklejona na brzegach, może pojawić się tunel chłodnego powietrza z zewnątrz, który będzie dochodził do środka domu. Nie możemy również pomijać mocowania mechanicznego styropianu przy pomocy kołków. Nieodpowiednie mocowanie może także przyczynić się do odspojenia styropianu. Niezwykle istotna jest też metoda układania płyty.
Nałożenie zbrojnej siatki
Następną z warstw ocieplenia będzie siatka zbrojna. Również jej zamontowanie wymaga przestrzegania reguł i dokładności. Przede wszystkim nie powinniśmy absolutnie mocować jej do styropianu na sucho - smarując zaprawą po już nałożonej siatce. Jak wygląda właściwy montaż siatki? Jej płaty należy zatopić w warstwie zaprawy wcześniej nałożonej. Ponadto w wypadku drzwi oraz okien, siatkę należy zamontować razem z ochronną listwą metalową na łączeniach, przy narożnikach zaś konieczne jest naklejenie pod kątem 45 stopni 4 dodatkowych łat wzmacniających. Warto mieć na względzie, iż zaprawa pod siatkę znacznie lepiej zwiąże się ze styropianowymi płytami, jeżeli oszlifujemy ich powierzchnię (uwaga - styropian może być szlifowany dopiero po upływie trzech dni od chwili przymocowania, inaczej płyty mogą ulec przesunięciu). Kiedy zaprawa już dobrze wyschnie, należy ją wyszlifować. Nierówności w poziomach można wyrównać następnymi warstwami zaprawy, jednakże całkowita jej grubość razem ze siatką nie może przekraczać 5 mm.
Nakładanie gładzi
Następnym materiałem, jaki musimy użyć, jest system gładzi elewacyjnych. Należy odczekać 3 dni od nałożenia siatki, miejmy jednakże na względzie, iż prace należy rozpocząć w przeciągu trzech miesięcy. Bardzo istotne jest, aby zaprawę mocującą siatkę odpowiednio zagruntować (trzeba to zrobić już po stwardnieniu zaprawy). Środek gruntujący winien zostać dobrany kolorystycznie do gładzi, którą ostatecznie nałożymy. Gruntowanie nie może zostać pominięte - jeżeli to zrobimy, na gładzi pojawią się z czasem spękania. Ostatnim etapem będzie malowanie. W tym wypadku sprawdzą się odpowiednie farby fasadowe, których rodzaj warto skonsultować ze sprzedającym.