UM Tarnowskie Góry: Praca socjalna mało widoczna, ale niezwykle potrzebna
Wszyscy dzielą sprawy na ważne i pilne a u Was zawsze najważniejszymi są te pilne i za to Wam chwała powiedział dziś pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech dodając, że instytucja ta jest wyjątkowa, choć na co dzień większość mieszkańców nie widzi efektów jej pracy.
Wy sami sobie wyznaczacie cele i je realizujecie. Zmieniacie się, unowocześniacie, rozbudowujecie. Miło na to patrzeć, bo korzystają z tego najbardziej potrzebujący. Krytykują Was z kolei najczęściej Ci, którzy nie mają o Waszej pracy najmniejszego pojęcia wskazał burmistrz.
Włodarze miasta złożyli dziś życzenia z okazji przypadającego na niedzielę Dnia Pracownika Socjalnego, a wydarzenie dobyło się w siedzibie Centrum Aktywności Seniorów, najnowszej jednostki powstałej z inicjatywy MOPS-u. W Centrum, utworzonym w dawnych pomieszczeniach szkolnych w Starych Tarnowicach, codziennie z Dziennego Domu Pomocy dla Seniorów z Zaburzeniami Pamięci korzysta na razie 11 osób, do Klubu Seniora uczęszcza kolejnych 20.
Działalność otwartego niedawno centrum to tylko malutki wycinek działalności Ośrodka, z którego usług, pomocy i finansowego wsparcia rocznie korzysta ponad tysiąc tarnogórskich rodzin. Mało mieszkańców Tarnowskich Gór zdaje sobie sprawę z faktu, że szeroko pojęta pomoc społeczna pochłania około 1/3 rocznego budżetu miasta.
Czym zajmuje się MOPS?
Ponad setka pracowników MOPS-u zajmuje się na co dzień pracą socjalną, poradnictwem specjalistycznym, opieką, opłacaniem kosztów pobytu w domu pomocy społecznej, prowadzeniem ośrodków wsparcia i mieszkań chronionych oraz sprawianiem pogrzebów. Tylko w ubiegłym roku 175 osób było objętych przez MOPS podstawowymi usługami opiekuńczymi świadczonymi w miejscu zamieszkania, kolejnych 136 miało przez Ośrodek dostarczane cyklicznie do domów posiłki. Kolejnych 70 korzysta codziennie z Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych.
MOPS prowadzi także noclegownię dla bezdomnych i ogrzewalnię, z których skorzystało w ubiegłym roku odpowiednio 46 i 71 osób. Kolejnym zadaniem jest prowadzenie Zespołu Mieszkań Chronionych, gdzie schronienie znajdują osoby nie mogące pozostać w dotychczasowym miejscu zamieszkania, bądź takie, których pozostanie tam będzie prowadziło do powstawania lub utrwalania patologii społecznych, osoby zagrożone bezdomnością, oraz kobiety z dziećmi będące ofiarami przemocy w rodzinie. Zespół ten składa się obecnie z 12 mieszkań, w których znajduje się 57 miejsc.
Kolejną formą wsparcia potrzebujących jest pomoc w formie posiłków. MOPS zapewnił obiady 338 osobom w tym 203 dzieciom. W ramach rządowego programu ”Posiłek w szkole i w domu” placówka objęła darmowymi posiłkami kolejnych 500 osób. Dopłaty na ten sam cel to kolejnych 1300 osób.
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” to następny, wart zaznaczenia, program wsparcia realizowany przez MOPS. Program zapewnia usługę asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym, dedykowaną osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym przez cały dzień przez 7 dni w tygodniu obejmując obecnie 24 wymagające wsparcia osoby.
Program Wspieraj Seniora Solidarnościowy Korpus Wspieraj Seniora to z kolei akcja skierowana na pomoc tym, którzy w stanie epidemii zdecydowali się na pozostanie w domu i nie byli w stanie zabezpieczyć sobie artykułów spożywczych oraz środków higieny osobistej, potrzebowali także pomocy w załatwieniu spraw urzędowych, w wyrzuceniu śmieci, wyprowadzaniu psa. W ramach programu pracownicy ośrodka interweniowali 155 razy, przez co pomocy udzielono 99 seniorom. 600 kolejnych tarnogórzan objęto Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa.
Jednym z ostatnich zrealizowanych przez MOPS Projektów było Razem aktywniej”. Skierowana do mieszkańców Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn inicjatywa miała zmobilizować ich do aktywnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym. W ramach działań zorganizowano m.in. prelekcje, warsztaty, zbiórkę “Wesoła Świąteczna Skarpetka”, dzięki której udało się zebrać 210 par skarpet. Za ten projekt autorki otrzymały wczoraj z rąk minister Rodziny i Polityki Społecznej nagrodę za najlepszy projekt socjalny zaprezentowany w czasie egzaminu specjalizacyjnego dla pracowników socjalnych.
Autor: krystian