UM Tarnowskie Góry: Ku światłu: jubileusz pracy artystycznej profesora Wernera Lubosa
Projektuje witraże i polichromie. Zajmuje się sztuką sakralną ale także malarstwem sztalugowym, rzeźbą, ceramiką, metaloplastyką i scenografią. W jego pracach niezwykłą rolę ogrywają światło i kolor. Malarstwo abstrakcyjne ma często charakter symboliczny, opiera się na przenikających się wzajemnie barwach, emanujących jakby wewnętrznym światłem. Inspiracją dla jego twórczości są często tarnogórskie podziemia. Jest profesorem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Tarnogórzanin Profesor Werner Lubos świętuje w tym roku 60-lecie pracy artystycznej.
Podczas dzisiejszego wernisażu w Kościele Zbawiciela (odbywającego się w ramach projektu Art.eria.tg, towarzyszącemu do lat Gwarkom) zaprezentowano dorobek tego wybitnego tarnogórskiego artysty, członka Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz inicjatora Galerii Pod-Nad”. Jubileuszowa wystawa nosi tytuł pt. Ku światłu”.
Moim największym pragnieniem jest znalezienie właśnie światła i jeśli wyobraźnia odbiorców moich obrazów dostrzeże w nich kolor i światło, to będzie znaczyło, że odnaleźli tam sacrum, a dla mnie będzie to spełnieniem mówił Werner Lubos.
Wspomniał m.in. dwa najważniejsze przełomowe momenty w swoim dojrzewaniu artystycznym wizytę w kopalni srebra z Alfonsem Kopią, gdy miał kilkanaście lat i w słabym świetle lampki dostrzegł jakby rzeźby pod ziemią, a także wizytę w paryskim Sainte-Chapelle, gdzie wspaniałe witraże poleciła mu zobaczyć nieznajoma kobieta, gdy przyjechał do tego miasta.
Wydarzenie uświetnił koncert ACOUSTIC QUARTET.
Wystawę oglądać można do końca października, w godzinach otwarcia kościoła lub przez zamówienie mailowe przesłane na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie 32 281 17 18.
Autor: krystian