Mieszkaniec powiatu tarnogórskiego odpowie za przywłaszczenie portfela z pieniędzmi i dokumentami. Mężczyzna znalazł zgubiony przez 35-latka przedmiot i go nie zwrócił. Policjanci z Radzionkowa szybko namierzyli sprawcę i odzyskali mienie. Przypominamy, że przysłowiowe „znalezione (nie) kradzione” nie idzie w parze z brakiem odpowiedzialności karnej.

Wczoraj 35-letni mieszkaniec powiatu tarnogórskiego zgłosił policjantom z Radzionkowa kradzież portfela. Mężczyzna poinformował stróżów prawa, że zgubił portfel z pieniędzmi i dokumentami w okolicy stacji paliw w Świerklańcu. Kiedy zorientował się, że go nie ma, wrócił na miejsce, jednak portfela już tam nie znalazł. Mężczyzna stracił ponad 900 złotych oraz dokumenty.

Policjanci z Radzionkowa błyskawicznie zajęli się sprawą. Stróże prawa ustalili, że mężczyzna, który przyjechał na zakupy do tej samej stacji paliw, co poszkodowany zaparkował pojazd i zauważył leżący na ziemi portfel z zawartością pieniędzy i dokumentów. Mieszkaniec powiatu tarnogórskiego, zamiast zgłosić ten fakt Policji, postanowił zachować portfel dla siebie.

Policjanci szybko ustalili miejsce zamieszkania sprawcy. W niecałą godzinę po zgłoszeniu zatrzymali 48-latka. Mężczyzna podczas przesłuchania od razu przyznał się do przywłaszczenia portfela i wydał policjantom znalezione mienie, które trafiło do prawowitego właściciela. Mieszkaniec powiatu tarnogórskiego usłyszał zarzut. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Przypominamy, że przysłowiowe „znalezione (nie) kradzione” nie idzie w parze z brakiem odpowiedzialności karnej. Należy pamiętać, że żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Policjanci przestrzegają, że znaleziony przedmiot należy zwrócić prawowitemu właścicielowi lub zgłosić ten fakt Policji albo zanieść do biura rzeczy znalezionych.

Pamiętajmy, co należy zrobić, gdy znajdziemy cudzą rzecz oraz co nam grozi, gdy ją przywłaszczymy:

Kodeks karny: art. 284

  • § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3;
  • § 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5;
  • § 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku;
  • § 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Kodeks wykroczeń: art. 119

  • § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny;
  • § 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne;
  • § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego;
  • § 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.