Ciekawostki związane z sercem

Temat związany z dbaniem o serce jest dość często bagatelizowany. W momencie w którym pojawiają się problemy należy szukać rozwiązania na własną rękę. Lepiej więc zawczasu poznać pewne istotne informacje na temat tak ważnego dla nas narządu w organizmie. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej na temat serca i naturalnych sposobów jego wspomagania zobacz tutaj Jeśli natomiast chcesz poznać kilka ciekawych informacji dotyczących funkcjonowania serca w naszym organizmie to zapraszam do lektury dalszej części artykułu.

Obwód talii pasa, a serce

Naukowcy wykazali, że istnieje pewna zależność między obwodem pasa, a stanem zdrowia serca. Jak łatwo się domyślić – im większy obwód pasa, a tym samym szerszy brzuch, tym wzrasta ryzyko związane z chorobami serca. Jest to związane z gromadzeniem się tłuszczu w organizmie, a ten najczęściej pojawia się w okolicach pasa. Sama otyłość powoduje różnego rodzaju powikłania, a więc cukrzycę, chorobę wieńcową i inne, a tym samym jest wyznacznikiem stanu serca. Warto więc dużo wcześniej zadbać o szczupłą sylwetkę poprzez odpowiednią dietę, ćwiczenia i ruch.

Jak wspomóc nasze serce?

Ograniczenie tłuszczów zwierzęcych oraz zastąpienie ich oliwą pozwala ulżyć sercu. Oczywiście palenie jest metodą, która źle wpływa na funkcjonowanie tego organu w naszym ciele, więc należy rozważyć bezwzględnie to, aby całkowicie z tego zrezygnować. Relaks, wypoczynek i ćwiczenia to ważne kwestie o których powinniśmy pamiętać, aby sprawić radość naszemu sercu. Co należy jeść? Czosnek, orzechy oraz ryby, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Jeśli natomiast chcemy sięgnąć po różnego rodzaju preparaty i suplementy diety, bogato dostępne w aptekach to lepiej wcześniej skonsultować te kwestie z lekarzem lub gruntownie prześledzić informacje na ulotce dołączonej do produktu. Jest to szczególnie ważne w perspektywie tego, że niektóre zażywane leki wpływają na działanie suplementów diety.

Muzyka klasyczna i praca serca

To niesamowite, ale udowodniono, że muzyka klasyczna wpływa pozytywnie na pracę serca. W pewnym eksperymencie wzięło udział 120 osób z nadciśnieniem krwi. Na podstawie tej grupy stwierdzono, że muzyka klasyczna, a dokładniej muzyka Mozarta potrafi obniżyć ciśnienie krwi. Natomiast muzyka skomponowana przez Straussa może wpłynąć na zmniejszenie częstotliwości pracy serca i obniżyć poziom stresu. Działa to szczególnie na osoby z chorobami serca, natomiast grupa ludzi, którzy mają zdrowe serce – ich ciśnienie również spadło, ale nie wykazano aż tak bardzo pozytywnych prozdrowotnych efektów. Mimo to warto podkreślić, że muzyka klasyczna działa praktycznie na wszystkich bardzo uspokajająco, a tym samym pozwala cieszyć się zdrowym sercem.