Dobre kawy ziarniste lub mielone to jedna z największych smakowych przyjemności, które każdy z nas lubi mieć w swoim domu. Czy wiesz jednak, jak powstają ziarna, na których opiera się jeden z najbardziej aromatycznych napojów na świecie? Zanim skończą w Twoim ekspresie lub kawiarce, przechodzą długą drogę, która zaczyna się blisko równika.

Najlepsze kawy z Brazylii, Wietnamu, Peru

Kawowiec to roślina o wielu odmianach, jednak tylko dwa jego gatunki – arabica i robusta – dają ziarna, które po zaparzeniu tworzą jeden z najpopularniejszych napojów świata. Dobre kawy, powstające z tych roślin, są uwielbiane na wszystkich kontynentach ze względu na ich walory smakowe, a także zawartość kofeiny. Zanim jednak ziarna osiągną postać, jaką wsypujemy do młynka lub ekspresu, przechodzą przez wiele procesów, wydobywających z nich odpowiedni aromat.

Kawowce uprawia się na plantacjach w strefie międzyzwrotnikowej – upodobały sobie bowiem klimat opierający się na wysokich temperaturach i dużej wilgotności powietrza. W miejscach, gdzie obecne są częste opady deszczu, częściej owocują, zapewniając bogatsze zbiory. Arabica jest gatunkiem lubiącym tereny górzyste – można ją znaleźć na wysokości nawet do 2000 m nad poziomem morza. Robustę uprawia się częściej na równinach, jest to również gatunek wymagający wyższej temperatury, ponieważ źle znosi chłód. Jest za to bardziej odporny na choroby. Oba gatunki można znaleźć w krajach, znajdujących się pomiędzy dwoma zwrotnikami – do największych dystrybutorów należy Brazylia, Wietnam, Peru czy Indie.

Dobre kawy ziarniste – czy wiesz, jak powstają?

Czym różni się arabica i robusta? Choć oba gatunki mają swoich fanów, arabica jest zdecydowanie popularniejszą kawą – wyróżnia się dużą aromatycznością, jest też łagodniejsza w smaku. Może mieć posmak czekoladowy lub korzenny. Robusta jest ostrzejsza w smaku, posiada także wyższą zawartość kofeiny. Często występuje jako mniejszy dodatek do mieszanki obu gatunków, dzięki któremu powstaje wyjątkowo aromatyczna mała czarna.

Wyłuskiwanie ziaren, czyli jak wygląda przygotowanie do dystrybucji kawy?

Kawowce wydają owoce, występujące w kiściach – są niewielkie i okrągłe, a kiedy dojrzewają, przybierają kolor czerwieni. Znajduje się w nich po jednym ziarenku, które na początku ma jasny, zielonkawy kolor. Aby uzyskać najlepsze kawy, owoce zbiera się, kiedy już dojrzeją – w zależności od plantacji, robi się to ręcznie lub za pomocą specjalnych maszyn. Następnie konieczne jest wyłuskanie ziarna z owocu, do czego wykorzystuje się dwie różne metody – mokrą lub suchą. Metoda mokra polega na mechanicznym usunięciu skórki i miąższu owocu, aby pozostało samo czyste ziarno. Wykorzystuje się do tego specjalne maszyny oraz wodę. Po całym procesie ziarna suszy się na słońcu. Przy metodzie suchej w pierwszym etapie suszy się całe owoce, a dopiero potem mechanicznie usuwa skórkę i pozostałości miąższu. W obu przypadkach ostatnim etapem jest staranna selekcja i badania jakości uzyskanych ziaren. Po tym procesie dystrybutor kawy przystępuje do jej transportu do krajów na całym świecie.

Czym zajmują się palarnie kawy?

Surowe ziarna jeszcze nie nadają się do zaparzania – najpierw muszą przejść obróbkę termiczną. Zajmują się tym dobre palarnie kawy, w których znajdują się specjalne piece, obsługiwane przez roasterów. Specjaliści palą ziarna zgodnie ze swoimi recepturami, wykorzystując do tego odpowiednią temperaturę i parametry obróbki. Świeżo palona kawa najdłużej zachowuje swój niezwykły aromat, dlatego sklepy z kawą zazwyczaj korzystają z usług lokalnych palarni – pozwala to uzyskać najwyższej jakości produkty.

Ze względu na bardzo duże możliwości wykonywania różnych mieszanek z ziaren dojrzewających w różnorodnych warunkach plantacji pochodzących z całego świata, w sklepach dostępnych jest wiele odmian kaw. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy delikatnych, jak i mocniejszych smaków, a także małej czarnej o owocowej lub orzechowej nucie.