Leczenie ortodontyczne to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie pięknego i zdrowego uśmiechu – szczególnie w przypadku wad zgryzu, a także problemów z wykrzywionymi zębami. A podstawą każdego leczenia tego typu jest oczywiście aparat ortodontyczny. W ostatnim czasie szczególnym zainteresowaniem cieszy się kryształowy aparat na zęby, jednak wiedza na temat tego rozwiązania wciąż nie jest zbyt duża – odpowiedzmy sobie zatem na najważniejsze pytania związane z nim oraz z samym leczeniem ortodontycznym!

Kryształowy aparat na zęby – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Kryształowy aparat na zęby – to musisz o nim wiedzieć!

Czy kryształowy aparat na zęby to najbardziej estetyczne rozwiązanie?

Aparaty ortodontyczne dzielimy na dwie grupy – modele metalowe oraz estetyczne. Te pierwsze, które cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników ze względu na najniższą cenę i które znajdują się na rynku najdłużej, są rozwiązaniami niezbyt okazałymi, które powodują, że uśmiech jest mało estetyczny. Dlatego też – dla tych bardziej wymagających użytkowników, powstała druga grupa urządzeń – aparaty estetyczne, do których to należy kryształowy aparat na zęby. Jego najważniejszym elementem są szafirowe, w pełni przezroczyste zamki, który w żadnym stopniu nie rzucają się w oczy co sprawia, że aparat jest niewidoczny. A to z kolei powoduje, że każdy jego użytkownik może cieszyć się estetyką uśmiechu również w trakcie leczenia ortodontycznego!

Czy kryształowe aparaty na zęby są komfortowe w użytkowaniu?

Tutaj zdania są podzielone i wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji użytkownika – jedni z nas w ogóle nie odczuwają obecności aparat na zębach, zaś dla innych jest to niemałe utrudnienie. W większości przypadków jednak, z dyskomfortem wiążą się zaledwie pierwsze dni leczenia ortodontycznego – po upłynięciu pewnego czasu, użytkownik prawdopodobnie przyzwyczai się do obecności aparatu i będzie mógł użytkować go bezproblemowo w późniejszym czasie.

Czy aparaty ortodontyczne ulegają przebarwieniom?

Kryształowy aparat ortodontyczny NIE ULEGA przebarwieniom, a wynika to z tego, że jego zamki są odporne na działanie kamienia nazębnego. To z kolei sprawia, że zachowuje on swoją najwyższą estetykę na przestrzeni całego procesu leczenia ortodontycznego. Jedynym elementem aparatu, który może ulec przebarwieniom, jest ligatura, jednak tę można wymienić podczas kontroli w gabinecie ortodontycznym.

Uwaga! Jeżeli chcesz uniknąć wymiany gumek, nie spożywaj barwiących napojów i posiłków, a także nie pal papierosów!

Czy aparat na zęby jest rozwiązaniem trwałym?

Jak najbardziej – to urządzenie wykonane z odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów oraz przy użyciu najbardziej zaawansowanych technologii, dzięki czemu przy odpowiednim obchodzeniu się z nim, nie ma mowy o jakichkolwiek pęknięciach czy awariach. Niekiedy problemy mogą pojawić się np. w sytuacji, gdy użytkownik regularnie spożywa twarde potrawy – tę mogą powodować pęknięcia aparatu, dlatego tez ogranicz ich spożywanie do absolutnego minimum.

Jak często odbywają się kontrole aparatu i czy są niezbędne?

Kontrole aparatu są absolutnie niezbędne, ponieważ to właśnie dzięki nim ortodonta jest w stanie stwierdzić, czy proces leczenia przebiega prawidłowo i sprawdza, jak efektywnie działa kryształowy aparat na zęby. Wizyty te jednak nie są częste – zwykle mają miejsce raz na miesiąc, jednak o szczegółach powie Ci Twój lekarz.

Do jakiego wieku mogę nosić aparat na zęby?

Twój wiek nie ma jakiegokolwiek wpływu na możliwość skorzystania z leczenia ortodontycznego – aparat na zęby mogą więc założyć zarówno dzieci, jak i osoby starsze, ponieważ nigdy nie jest za wcześnie lub za późno na zadbanie o piękno i zdrowie zębów!

Czy warto postawić na kryształowe aparaty na zęby?

Jak najbardziej, ponieważ są to rozwiązania bardzo zaawansowane technologicznie, a do tego zapewniające najwyższą estetykę uśmiechu w trakcie leczenia ortodontycznego. Oczywiście ich cena jest przy tym dość wysoka, jednak warto ją zapłacić, by cieszyć się niczym niezaburzonym procesem leczenia ortodontycznego.