Nowe ekologiczne dofinansowania trafią do gmin – sukces Marszałkowskiego Programu
Inwestycje w zieloną energię to nasza przyszłość – lokalne gminy otrzymują wsparcie finansowe

W ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza i rozwoju odnawialnych źródeł energii, nasze lokalne samorządy otrzymały znaczące wsparcie finansowe. To krok w stronę ekologiczniejszej przyszłości i pokazanie, że działania na rzecz środowiska mają realny wpływ na nasze życie.

  1. Uroczyste wręczenie czeków na inwestycje ekologiczne dla gmin.
  2. 250 tys. zł dla OSP Pniowiec na instalację fotowoltaiczną i pompy ciepła.
  3. 109 mln zł dofinansowania dla trzech gmin na ekoinstalacje w domach.
  4. Indywidualne zaproszenia dla mieszkańców do podpisania umów na dofinansowanie.

Podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim, ważne głosy zabrali zarówno Marszałek Jakub Chełstowski, jak i wicemarszałek Łukasz Czopik, podkreślając wagę inwestycji w odnawialne źródła energii. „Pozytywne zmiany zależą od nas samych. Walka o czyste powietrze jest tego wręcz podręcznikowym przykładem. Stawką jest nasze zdrowie i życie” – mówił Marszałek Chełstowski, zwracając uwagę na znaczenie wspólnych działań na rzecz ekologii.

Burmistrz Arkadiusz Czech, odbierając wsparcie finansowe dla OSP Pniowiec, podkreślił: „Zanieczyszczenie nie znają granic. Wszyscy to odczuwamy. Polityka ekologiczna przyniesie efekty, jeśli będzie prowadzona wspólnie przez wszystkie gminy naszego regionu”. To pokazuje, że ekologiczne inwestycje są nie tylko kwestią lokalną, ale wymagają koordynacji i współpracy na szerszą skalę.

Wśród beneficjentów wsparcia znalazły się gminy takie jak Bytom, Chorzów, Kalety, Siemianowice Śląskie, Radzionków, Piekary Śląskie i Tarnowskie Góry. W szczególności, dla Tarnowskich Gór i ich współpracujących gmin, przyznano 109 mln zł na realizację 606 ekoinstalacji w jednorodzinnych domach. To duża szansa dla mieszkańców, którzy zakwalifikowali się do programu, na modernizację swoich źródeł ogrzewania przy wsparciu finansowym.

Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju, Jarosław Wasążnik, zachęca mieszkańców do aktywnego udziału w programie i podkreśla, że teraz jest dobry moment na poszukiwanie najkorzystniejszych ofert instalatorów. „Teraz można rozeznawać rynek i szukać najtańszych instalatorów, bo to mieszkańcy będą z nimi indywidualnie zawierać umowy na wykonanie prac” – wyjaśnia.

Wszystkie te działania pokazują, jak ważne jest wspólne dążenie do celu, jakim jest poprawa jakości powietrza i życia. Inwestycje w odnawialne źródła energii to nie tylko korzyści dla środowiska, ale też oszczędności dla mieszkańców i wzrost świadomości ekologicznej w społeczeństwie.


Opierając się na: Urząd Miejski w Tarnowskich Górach