Na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra pojawiło się około 20 zabytkowych i nadal działających maszyn oraz urządzeń. Prawie wszystkie były parowe.

Ponad 3 tysiące gości III edycji Święta Pary to dowód, że impreza jest potrzebna i ciekawa. Mimo, że pogoda nie dopisała rano, po kolei udało się uruchomić wszystkie maszyny i zaprezentować je gościom w całej okazałości.

Dzięki temu w akcji można było zobaczyć ciężarówkę z 1927 roku, samochód parowy z 1903 roku, rekonstrukcję pojazdu parowego z 1814 roku Józefa Bożka, mały walec i traktor parowy, pompę strażacką, śrutownik do mielenia ziarna, kruszarkę do skał, siekierę i piłę, potężną angielską lokomobilę Ransomes, Sims & Jefferies, silniki diesla i dwa składy kolejowe na 7 1/4 cala.

– Warto było przyjechać, boi takich rzeczy nie ogląda się na co dzień – następnym razem zwiedzimy też podziemia – mówili pan Artur i Agata z Dąbrowy Górniczej, którzy z zabrali ze sobą dzieci: 3-letnią Marysię i Wojtka oraz 5 -letniego Artura.

Na kopcące maszyny dzieci spoglądały w otwartymi buziami, najbardziej kręciło je chyba płukanie w wodzie kamyków w poszukiwaniu srebra.

Na terenie Kopalni w sobotę czekały jednak nie tylko maszyny parowe i koło wodne. W trakcie imprezy na najmłodszych trwały warsztaty z budowania lokomotyw. Podziemia odwiedziło ponad 600 osób. Na finał czekało widowisko teatralne Teatr Akt, który wystawił spektakl Poza Czasem.

– Woda w postaci pary przeobraziła świat, Śląsk i nasze miasto – bez niej nie było by ani nas jako tarnogórzan, którzy symbolicznie rozpoczęli europejską rewolucję przemysłową, ani całej przyrody, która opiera się na wodzie właśnie – wskazał Arkadiusz Czech otwierając imprezę, na którą przyjechał – a jakże – parowozem!

– Dzięki wykorzystaniu pary nasze miasto miało istotny wpływ na historię całej Europy – tłumaczył Zbigniew Pawlak , prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które zorganizowało imprezę.

Święto Pary to wydarzenie, które ma promować technikę parową i kulturę przemysłową na różne sposoby. Przypominamy, że 235 lat temu właśnie w Tarnowskich Górach, za sprawą sprowadzonej z Wielkiej Brytanii maszyny parowej, rozpoczęła się rewolucja przemysłowa na Górnym Śląsku. Dzięki sprowadzonej tu maszynie, wykorzystanej do odwadniania wyrobisk kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk, Tarnowskie Góry po raz kolejny stały się miejscem, gdzie „wszystko się zaczęło”. W 1888 roku znalazły się w ścisłej awangardzie europejskich ośrodków przemysłowych pozostając tam do końca XIX wieku.

Wydarzenie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach oraz Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Innowacje Godne UNESCO wspiera także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.