W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności w Tarnowskich Górach rozpoczął się dziś Kongres Rowerowy poświęcony wykorzystaniu nieczynnej infrastruktury kolejowej dla ruchu rowerowego. Wydarzenie jest kolejną okazją do spotkania z ekspertami do spraw rozwoju mobilności i turystyki rowerowej z Polski, Niemiec i Austrii oraz do wizyty w Tarnowskich Górach, gdzie trwa największa w dziejach miasta rozbudowa infrastruktury rowerowej. Podczas wydarzenia miasto zaczęło również poszukiwania rowerowego ambasadora miasta na TikToku ogłaszając konkurs.
Trzecia odsłona Tarnogórskiego Kongresu Rowerowego rozpoczęła się dziś (w czwartek, 21 września) w Tarnogórskim Centrum Kultury. Głównym tematem międzynarodowej konferencji, na której posłuchać można prelegentów z Polski, Niemiec i Austrii, było wykorzystanie nieczynnej infrastruktury kolejowej dla ruchu rowerowego. Jednym z przykładów takiej inwestycji jest zbudowana w naszm mieście wzdłuż kolei wąskotorowej trasa dla rowerzystów.
– Trasa wzdłuż wąskotorówki została świetnie przyjęta przez mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic. Tą inwestycją chcemy zachęcić inne gminy do podobnego spojrzenia na nieczynną infrastrukturę kolejową. Chcemy dowiedzieć się więcej i namawiać do wykorzystania „glajzów” i „beszongów”, czyli torów i nasypów dla rowerów – otwarł konferencję Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór dodając: – Cieszy nas udział około setki stu przedstawicieli samorządów różnych szczebli z województwa śląskiego, a także z Wrocławia, Opola i Krakowa. Po raz kolejny mamy od kogo się uczyć.
Tory i nasypy dla rowerzystów
Tarnogórski Kongres Rowerowy to okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji poświęconych szeroko pojętej problematyce rowerowej.
– Wśród prelegentów kongresu był między innymi Horst Splett i dr Arndt Gutzeit, współtwórcy pętli wkoło miasta Braunschweig w Dolnej Saksonii – mówi Aleksander Kopia, Tarnogórski Oficer Rowerowy wskazując, że oprócz części teoretycznej dla uczestników kongresu przygotowano także warsztaty, panele oraz wycieczkę rowerową z Tarnowskich Gór do Zbrosławic. Celem piątkowego rajdu będzie pokazanie możliwości rozwoju turystyki rowerowej w oparciu o nieczynne trasy kolejowe.
Największa taka inwestycja w historii miasta
Tarnowskie Góry to świetne miejsce do przemieszczania się na dwóch kółkach – w mieście trwa największa w jego dziejach rozbudowa infrastruktury rowerowej. Prawie 30 km dróg rowerowych powstaje z myślą o mieszkańcach i turystach. Inwestycja obejmuje niemal całe miasto, a jej sercem jest centrum przesiadkowe typu “park&ride”. To tutaj powstaje 200 miejsc parkingowych dla samochodów, parking na 100 rowerów oraz miejsca z punktami do ładowania e-rowerów.
Aktualny stan prac
Budowa infrastruktury rowerowej zbliża się na wielu odcinkach do końca. Z części korzystają już rowerzyści, chociaż trasy czekają jeszcze na formalne otwarcie lub ostatnie poprawki.
– Czekamy na zatwierdzenie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad projektu połączenia ulicy Bałtyckiej z drogą rowerową przy obwodnicy oraz akceptację niemal gotowego odcinka przy ulicy Piłsudskiego przez Tauron. Zaawansowane prace trwają na Osadzie Jana i przy ulicy Nakielskiej. W najbliższych dniach uruchomimy oświetlenie na trasie biegnącej wzdłuż wąskotorówki i ten odcinek będzie już oficjalnie otwarty – wylicza Aleksander Kałka, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów Tarnowskich Gór.
Rowerowi ambasadorzy poszukiwani
Budowa dróg dla rowerzystów w Tarnowskich Górach jest na ostatniej prostej, więc władze miasta już teraz poszukują rowerowych ambasadorów, którzy zachęcą do jazdy na dwóch kółkach:
– Po wakacjach tarnogórzanie nie odstawili rowerów. Wręcz przeciwnie: obserwujemy, że mieszkańcy coraz częściej na dwóch kółkach dojeżdżają do pracy i do szkoły. Otwarcie wszystkich dróg rowerowych na pewno wzmocni ten trend, ale ciągle szukamy nowych sposobów, które zachęcą do zmiany nawyków. Przesiadka na rower to korzyści dla mieszkańców i środowiska – mówi Bartosz Skawiński, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. gospodarczych.
– Rowerowymi ambasadorami mogą zostać tarnogórzanie, którzy opublikują na TikToku krótkie wideo z hasztagiem #RoweroweTG i zaprezentują swoje ulubione rowerowe trasy w Tarnowskich Górach. Na zwycięzców czekają rowerowe gadżety, darmowy serwis rowerowy i możliwość dalszej współpracy – mówi Aleksander Kopia, Tarnogórski Oficer Rowerowy.