Muzeum ma dla zwiedzających w sierpniu wystawy, spacery, spotkania i wycieczki.

5 sierpnia 2023 roku (sobota), godz. 11:00–12:30, zbiórka: przy studni na Rynku

Tarnogórskie spacery: Śladami Bronisława Hagera

Spacer będzie okazją do przybliżenia postaci dr. Bronisława Hagera, zasłużonego dla Tarnowskich Gór lekarza i społecznika żyjącego w latach 1890–1969. W czasie wędrówki jego śladami nie zabraknie również odniesień do jego działalności politycznej i jej znaczenia dla lokalnej historii.

Prowadzenie: Mirosława Feldmann – absolwentka Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, na co dzień zajmuje się artystycznym odnawianiem mebli, od wielu lat interesuje się historią Tarnowskich Gór i Górnego Śląska.
Udział bezpłatny

Szczegóły na www.muzeumtg.pl


 

13 sierpnia 2023 roku (niedziela), godz. 8:20–19:30, Tarnowskie Góry – Kraków
Muzealny Wyjazd Edukacyjny do Krakowa

W programie m.in. zwiedzanie wystawy czasowej „Matejko. Malarz i historia” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie z przewodnikiem, zwiedzanie „Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku” w Sukiennicach z przewodnikiem

Wyjazd o godz. 8:20 z przystanku „Tarnowskie Góry Wyszyńskiego” (Kierunek: Tarnowskie Góry Dworzec) (zbiórka o godz. 8:15)

Bilety: 150 zł (dostępne do 5.08.2023)

Liczba miejsc ograniczona


 

18 sierpnia 2023 roku (piątek), godz. 18:00–19:00, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

Wyposażenie wojsk Rzeczypospolitej na przełomie XVII i XVIII wieku – wykład dr. hab. Tomasza Ciesielskiego, prof. UO

Tomasz Ciesielski – dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii, profesor Uniwersytetu Opolskiego, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, specjalizuje się w historii wojskowości epoki nowożytnej oraz historii Polski i powszechnej XVI−XVIII wieku. Znawca wojsk koronnych w czasach saskich.

Wstęp wolny

————————————

19 sierpnia 2023 roku (sobota), godz. 11:00–12:30, zbiórka: przy studni na Rynku

Tarnogórskie spacery: Sławni goście

Tarnowskie Góry szczycą się wizytami wielu sławnych gości. Celem spaceru będzie bliższe poznanie kilku ważnych miejsc związanych z pobytami wybranych władców, pisarzy i naukowców. Przy tej okazji zostaną omówione okoliczności i przebieg ich wizyt.

Prowadzenie: Mirosława Feldmann – absolwentka Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, na co dzień zajmuje się artystycznym odnawianiem mebli, od wielu lat interesuje się historią Tarnowskich Gór i Górnego Śląska.

Udział bezpłatny


 

20 sierpnia 2023 roku (niedziela), godz. 13:00–16:30, Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1)

340 lat temu… Sobieski i Marysieńka w Tarnowskich Górach

Dokładnie 340 lat temu miała miejsce w naszym mieście słynna królewska wizyta. Jan III Sobieski zmierzający na czele swoich wojsk do Wiednia przebywał w Tarnowskich Górach trzy dni (20–22 sierpnia 1683 roku). Wraz z nim przybyła tu między innymi królowa Marysieńka Sobieska. Po latach wokół tego wydarzenia narosło wiele legend, a sam fakt pobytu króla był i jest różnie ujmowany w narracjach o dziejach miasta. W nawiązaniu do rocznicy zapraszamy na wydarzenia skierowane do osób dorosłych oraz dla rodzin z dziećmi.

13:00–14:00 – Oprowadzanie kuratorskie po wystawach „Buławą i szablą – w 340. Rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Militaria ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia” i „Wiwat Jan III Sobieski”, prowadzenie: Rafał Ludwikowski

15:00–15:30 – Ubieranie Marysieńki – prezentacja nowego stroju z Magazynu Kostiumów i Rekwizytów Tarnogórskiego Centrum Kultury, prowadzenie: Krzysztof Stręcioch i Anna Gołkowska

15:30–16:30 – Spotkanie dla rodzin z dziećmi z Marysieńką i Janem III Sobieskim, połączone z prezentacją uzbrojenia z czasów Odsieczy Wiedeńskiej, prowadzenie: Krzysztof Banaś, w roli pary królewskiej: Anna Gołkowska i Łukasz Wylężek
Partnerzy: Tarnogórskie Centrum Kultury, Dzieło Świętego Mikołaja

Wstęp w ramach biletu wstępu do Muzeum (5/10 zł), możliwość rezerwacji miejsc (dotyczy Ubierania Marysieńki i Spotkania dla rodzin z dziećmi, tel. 32 285 26 07, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Szczegóły na www.muzeumtg.pl