W Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Tarnowskich Górach powstanie nowoczesna przestrzeń do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Dofinansowanie w kwocie blisko 46 tysięcy złotych zostało przyznane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W czerwcu rozstrzygnięto konkurs „Ekopracownia pod chmurką”, a dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW- w szkołach województwa śląskiego powstanie 70 nowoczesnych ekopracowni.
Celem konkursu było dofinansowanie zadań dotyczących utworzenia na terenie należącym do placówek oświatowych przestrzeni do prowadzenia zajęć dydaktycznych m.in. z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii, geologii. Konkurs skierowany był do szkół podstawowych oraz szkół średnich województwa śląskiego. Na konkurs wpłynęło łącznie 151 wniosków.
„Ekopracownia pod chmurką w SOSW w Tarnowskich Górach – Zielona Baza Szkoły” zwyciężyła, dzięki czemu uczniowie już niebawem będą rozwijać swoje umiejętności z wykorzystaniem nowoczesnych metod.
Ogród edukacyjny „Zielona Baza Szkoły” ma stanowić namiastkę natury w mieście i umożliwić poznawanie jej tajników w najbliższym otoczeniu szkoły. Zdobywanie wiedzy poprzez prowadzone obserwacje i badania, zrozumienie procesów i zależności występujących w przyrodzie, prowadzenie doświadczeń i wyciąganie wniosków to jedne z głównych celów Zielonej Bazy Szkoły. Poznawanie świata za pomocą zmysłów nie tylko uatrakcyjni zajęcia, ale również będzie miało pozytywny wpływ m.in. na właściwy rozwój motoryczny dzieci. Dodatkowo wśród młodzieży będą kształtowane postawy proekologiczne i prozdrowotne oraz kreatywność, czy też umiejętność współpracy w grupie.
W ramach zadania powstanie ogród edukacyjny, którego teren podzielony będzie na dwie części:
I – część dydaktyczno – ogrodniczą
II – część dydaktyczno – wypoczynkową
Przez teren Zielonej Bazy prowadzić będzie ścieżka sensoryczna wykonana z różnego rodzaju materiałów organicznych. Całość obszaru podzielona będzie na kilka stref, umożliwiających prowadzenie równocześnie różnorodnych zajęć. Powstanie też część wypoczynkowa i strefa leśna.
Zajęcia będą prowadzone przez cały rok- wśród nich znajdą się m.in. obserwacje, zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem elementów architektonicznych, zajęcia praktyczne. Zielona Baza Szkoły będzie również miejscem odpoczynku po nauce. Dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które znacznie szybciej się męczą, odpoczynek stanowi ważny element funkcjonowania. Zajęcia będą realizować uczniowie wszystkich klas w czasie przerw śródlekcyjnych, przed zajęciami i po zajęciach lekcyjnych oraz wychowankowie internatu w trakcie zajęć popołudniowych.