Podczas konferencji „Tarnowskie Góry dla biznesu” opowiadano, jak założyć, rozkręcić i skutecznie prowadzić biznes, burmistrz podpisał też list intencyjny ws. przystąpienia miasta do śląskiego ekosystemu startupowego.

– W Tarnowskich Górach zarejestrowanych jest ponad dziewięć tysięcy podmiotów gospodarczych. Dziś witamy tutaj tych, które je już prowadzą, ale przede wszystkim tych, którzy ich jeszcze nie założyli. Życzę wszystkim miłego i efektywnego słuchania i dyskutowania – powiedział witając uczestników konferencji Tarnowskie Góry dla biznesu Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.
W Tarnogórskim Centrum Kultury w ramach imprezy organizowanej przez Urząd Miejski i Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków na 130 uczestników czekały dziś wykłady skierowane do obecnych i przyszłych przedsiębiorców. W ramach spotkania eksperci z marketingu, public relations, social mediów, sprzedaży i zarządzania dostarczą porady na temat skutecznej działalności na konkurencyjnym rynku.
– Życzę Wam wszystkim, aby wiadomości przekazane w wystąpieniach udało się Wam zastosować w praktyce – powiedział Marek Hernas, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowskich Górach.
W ramach imprezy uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę i dowiedzą się o korzyściach wynikających z przystąpienia Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz śląskiego ekosystemu startupowego. List intencyjny ws. przystąpienia do niego Tarnowskich Gór podpisali w czasie konferencji burmistrz Arkadiusz Czech i  Kuba Nagórski.

– Cieszeę się, że Wasze miasto jako kolejne dołącza do podmiotów samorządowych, które aktywnie angażują się w aktywizowanie przedsiębiorców, oznacza, że wspólnie  będziemy mogli zrobić bardzo dużo – mówił po podpisaniu listu Kuba Nagórski, twórca Śląskiego Ekosystemu Startupowego.

– Mam nadzieję, że nasza współpraca zaszczepi wiedzę na temat nowoczesnych rozwiązań i ułatwi pierwsze kroki naszym nowym, potencjalnym tarnogórskim przedsiębiorcom – komentował burmistrz wskazując, że w tarnowskich Górach zarejestrowanych jest ponad 9 tysięcy podmiotów. Większość z nich to mikroprzedsiębiorstwa. – To to w nich, jako prywatnych małych inicjatywach tkwi przyszłość biznesu nie tylko u nas, choć zdolnej młodzieży mamy u nas wiele – dodał burmistrz.

Czym są start-upy?

To nowo utworzone przedsiębiorstwa lub tymczasowe organizacje poszukująca modelu biznesowego, który zapewniłby im zyskowny rozwój. Podmioty zaliczane do tej kategorii są najczęściej związane z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi oraz sektorami high tech.

Co da tarnogórzanom udział w systemie?

– Dostęp do know how, kontaktów z naukowcami i do funduszy inwestycyjnych, kapitału – wyliczał Nagórski wskazując, że współpraca z samorządem może przyjąć formę networkingu, konferencji, edukacji w szkołach czy wspólnej pracy nad raportami wskazującymi drogę do rozwoju.

– Skala możliwości na nasze wspólnie działanie jest bardzo duża – wyjaśnia Nagórski.

W ramach współpracy w ekosystemie urzędu marszałkowskiego i Rybnika oraz Gliwic do tej pory powstał min. Raport nt „Wstępnej diagnozy śląskiego systemu startupowego”. Raport do pobrania tutaj.