UM Tarnowskie Góry: Nagrody Burmistrza dla ludzi kultury rozdane!

3 min czytania

Ona za wydarzenie roku 2022 Szce ne wmerła i ne wmre. Oni za twórcze osiągnięcia w kulturze oraz za kreowanie kultury jazzowej w Tarnowskich Górach. Ewa Wyskoczyl, Marek Wrona i Alfons Wojtacha odebrali wyróżnienia z rąk Burmistrza Arkadiusza Czecha.

Doroczne Nagrody Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022 wręczone zostały w sobotę w Pałacu w Rybnej. Otrzymali je:

Ewa Wyskoczyl __ reżyserka, autorka dramatów, wywiadów, w Tarnogórskim Centrum Kultury prowadziła Teatr ZL (Złota Maska Nagroda Artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego), który powstał pod koniec lat 90. jako Teatr Za Lustrem. Reżyserowała spektakle m.in. w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Nowym w Łodzi. Teatrze Śląskim w Katowicach. Jest prezeską Stowarzyszenia Teatr Teren Nowy.

Szcze ne wmerła i nie umrze”, za które otrzymała nagrodę, to przedstawienie poświęcone Ukrainie. Przybrało formę performansu, na który składały się wiersze ukraińskich poetów i prozaików, m.in. Juria Anruchowycza, Łesi Woroniuk, polskiego poety Bohdana Zadury oraz taniec, muzyka i prezentacje wizualne. Wzięli w nim udział m.in. Michał Majnicz, Barbara Lubos, Mateusz Adamczyk, Anna Osadnik, Stanisław Tarasek, młodzież z II LO im. S. Staszica i Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych, chór pod dyrekcją Adama Szeligi.

Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry przyznał Pani Ewie Wyskoczyl nagrodę za wydarzenie roku 2022 Szce ne wmerła i ne wmre”.

Marek Wrona _ a_ bsolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, współtworzył tarnogórskie formacje muzyczne: Cactooz, Transfuzjon. Gra na gitarze, gitarze basowej, perkusji i śpiewa. Założył Bardzo Małe Studio”, czyli niewielkie studio nagraniowe. Jako PanWrona” zamieszcza na YouTubowej kompozycje. Promotor młodych zespołów muzycznych, juror i fundator nagród w lokalnym przeglądzie zespołów muzycznych Srebrny Longplay”.

Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry przyznał Panu Markowi Wronie nagrodę za twórcze osiągnięcia w kulturze Tarnogórzan.

[http://<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/yDBrDpM5vXA” title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen>](http://<iframe width=560 height=315 src=https://www.youtube.com/embed/yDBrDpM5vXA title=YouTube video player frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share allowfullscreen>)

Alfons Wojtacha przygodę z muzyką z aczął od nauki gry na skrzypcach w 1954 roku w tarnogórskiej szkole muzycznej, potem doszedł klarnet. Jako 16-latek zafascynował się jazzem. Grywał też z tarnogórskimi orkiestrami dętymi z Chemetu i Zametu. Jako muzyk zjeździł niemal cały świat. Grał m.in. w zespole dixilendowym Śląskiego Jazz Clubu w Gliwicach, wykonywał jamowane sesje z Old Timers Bandem, Old Metropolitan Band, z Tarnogórskim Big Bandem wystąpił na Złotej Tarce” w Iławie. Teraz angażuje się w działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Bo spokojnie wysiedzieć nie potrafi, choć grać za bardzo na ulubionych dęciakach nie powinien. Nie powinien, ale zagrał dla gości w Rybnej.

Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry przyznał Panu Alfonsowi Wojtasze nagrodę dla nestora tarnogórskich jazzmanów za kreowanie kultury jazzowej w Tarnowskich Górach.

Uroczystość wręczenia nagród zakończył koncert Ewy Urygi. Towarzyszyła jej również córka: Oliwia Skrzypczyk.

Autor: krystian