W ramach obchodów „100-lecia przyłączenia Tarnowskich Gór do Polski” organizowanych przez Instytut Tarnogórski i Muzeum oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego zmierzyło się 100 strzelców. Bezkonkurencyjni okazali się mieszkańcy Pniowca, który wygrali drużynowo i indywidualnie.
Zawody odbyły się w sobotę (21 maja) w ramach obchodów „100-lecia przyłączenia Tarnowskich Gór do Polski” organizowanych przez Instytut Tarnogórski, Muzeum oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach pt. „100 strzelców na stulecie”.
W zawodach brały udział 25 czteroosobowe drużyny reprezentujące mieszkańców oraz organizacje działające na terenie miasta Tarnowskie Góry. Strzelanie odbywało się z broni palnej kalibru .22 LR, do tarczy NT 23 P, z postawy stojącej z wolnej ręki, na odległość 50 m. Każdy strzelający na stanowisku miał do dyspozycji instruktora, przed zawodami wszyscy przeszli odpowiednie przeszkolenie.
W trakcie zawodów prowadzono klasyfikację indywidualną i drużynową. W finale, po wcześniejszych eliminacjach w klasyfikacji indywidualnej, do tarczy pamiątkowej, udekorowanej ręcznie przez Barbarę Mróz (zobaczcie zdjęcia!) strzelało dziesięciu najlepszych strzelców wyłonionych drogą eliminacji w zawodach.
W klasyfikacji drużynowej miejsce drużyny określała suma uzyskanych punktów przez zawodników drużyny w takcie eliminacji indywidualnych. Do finału wchodziło 6 drużyn. W finale do tarczy pamiątkowej strzelała jedna osoba z drużyny, oddając jeden strzał do tarczy w czasie nieograniczonym.
Wyniki klasyfikacji indywidualnej:
- Kwieciński Piotr, Dzielnica Pniowiec
- Bluj Piotr, 5 Pułk Chemiczny
- Marszałek Marcin, Ochotniczy Szwadron 3. Pułku Ułanów Śląskich
- Drzewiecki Marcin, Izba Przemysłowo-Handlowa
- Kopia Aleksander, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach
- Gorol Sebastian, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
- Macioła Jacek, Dzielnica Strzybnica
- Nowak Adam, Dzielnica Repty
- Grzesik Bronisław, Dzielnica Sowice
- Boroń Jacek, Dzielnica Bobrowniki Śląskie – Piekary Rudne
Wyniki klasyfikacja drużynowej;
- Dzielnica Pniowiec
- Dzielnica Strzybnica
- Tarnogórski Pułk Chemiczny im. gen broni Leona Berbeckiego
- NSZZ „Solidarność” Tarnowskie Góry
- Dzielnica Bobrowniki Śląskie – Piekary Rudne
- Hufiec ZHP Ziemi Tarnogórskiej
Uroczyste wręczenie nagród obędzie się w dniu 25 czerwca w trakcie Tarnogórskiej Sesji Naukowej pt. „Wojsko Polskie posuwa się piorunem naprzód” .
Tarcze pamiątkowe autorstwa Barbary Mróz zostaną przekazane do Muzeum Instytutu Tarnogórskiego, gdzie będą wystawione w stałej ekspozycji. Fundatorem nagród i poczęstunku był Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.
Zawody strzeleckie przeprowadził Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju w Katowicach zapewniając kadrę strzelecką, sędziów, logistykę oraz broń, tarcze i amunicję. Serdeczne podziękowania za przeprowadzenie zawodów dla Kierownika zawodów, sędziów liniowych – trenerów i instruktorów Moniki Waligóra-Wylężek, Jacka Wichra, Adama Flak, Pawła Galwasa, sędziów punktowych – Ryszarda Kasprzyka i Stanisława Czarnobila, prowadzącemu instruktaż i prezentację broni – Grzegorzowi Sakłakowi, obsługi biura zawodów oraz zabezpieczenia logistycznego.
Pomysłodawcą zawodów strzeleckich, a jednocześnie realizatorem, które je przeprowadził był Leszek Waligóra – Prezes Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK w Katowicach, a zarazem Król Kurkowego Bractwa Strzeleckiego 2021/2022 w Tarnowskich Górach.
————————
Organizatorem zawodów był Śląski Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju w Katowicach oraz Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach.