Pracownik firmy budowlanej, w trakcie wykonywania prac ziemnych ujawnił niewybuch. Pochodzący z okresu II wojny światowej pocisk przeciwpancerny zabezpieczyli policjanci. Niebezpieczne znalezisko zostało zabrane przez patrol saperski z Gliwic.

Dzisiaj po godzinie 9.00 policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące ujawnionego niewybuchu, który znajduje się przy ulicy Ptasiej w Szałszy. Na miejsce natychmiast skierowano policjantów z patrolu oraz pirotechnika. Mundurowi od razu zorientowali się, że odnaleziony przedmiot to pochodzący z czasów drugiej wojny światowej pocisk przeciwpancerny. Stróże prawa zabezpieczyli niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych i natychmiast powiadomili saperów z Gliwic. 

Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewybuchy mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. Apelujemy o rozwagę i ostrożność w postępowaniu ze znalezionymi przedmiotami, które wyglądem przypominają niebezpieczne niewybuchy. W przypadku znalezienia takiego przedmiotu należy natychmiast powiadomić policjantów, którzy zabezpieczą miejsce zdarzenia. Rzeczy, które mogą być niebezpieczne, nie wolno dotykać, podnosić czy przenosić. Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa przy tego typu znaleziskach, a także niewłaściwe postępowanie z nimi, wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie, może doprowadzić nawet do śmierci.

  • policjant w mundurze obserwujący znaleziony pocisk
  • leżący na ziemi skorodowany niewybuch
  • radiowóz policyjny oraz dwa pojazdy wojskowe z napisem patrol saperski, w tle budynki